| Dyex a întrebat:

Aveam 14gb memorie libera si mi-am luat jocul dead island cu zombi.Nu am reusit sa il instalez pentru ca spunea ca nu am destula memorie si am sters toate fisierele care apartin de acesta inclusiv din control panel si mai am doar 7 gb! unde imi sunt ceilalti 7? Fundaaaaa! (e urgent raspusuri rapide va rog)

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Verifica daca ai System Restore activ, care iti creeaza imagini de siguranta a sistemului pentru cazul in care apar probleme. Click dreapta pe My Computer, alege "Properties" apoi alegi campul "System Restore. Acolo trebuie bifata o casuta "Turn off...", apesi "Apply" sau "Ok" si vezi daca exista vreo diferenta. Ar trebui sa se elibereze ceva spatiu. Pe urma, cu aceeasi pasi, debifezi casuta Turn off, pentru a se crea noi puncte de siguranta. Daca e deja bifata cand intri prima data, inseamna ca spatiul este ocupat de altceva. Instaleaza varianta gratuita de CCleaner, care iti elibereaza spatiul ocupat cu fisiere temporare. Il gasesti pe pagina oficiala. Ai grija sa instalezi doar softul de baza, nu si alte aplicatii ce il insotesc. Ps: e recomandat ca jocurile sa fie instalate pe partitii diferite de C, si din cauza spatiului ocupat, dar si pentru ca pe C trebuie sa ramana spatiul liber pentru functionarea corecta a sistemului de operare.

| Dyex explică (pentru dannyel86):

Nu are nici un efect! ce sa fac? are cum sa se fi instalate ceva invizibil?

| dannyel86 a răspuns (pentru Dyex):

Intra pe partitia C, apoi intri in folderul Documents and Setiings, unde s-ar putea sa gasesti alte 2 foldere (All users si unul cu numele calculatorului), sau unul singur. Daca sunt 2 foldere, intri pe cel cu numele sistemului (altul decat "all users") si gasesti o alta serie de foldere ("Desktop", "My Documents" etc) pe care va trebui sa dai click dreapta si sa alegi "Properties", pentru a vedea cat spatiu ocupa fiecare. Incepe cu Desktop si My Documents si vezi ce valori afiseaza. Oricat de mult ar ocupa folderul "Windows", nu trebuie sa te legi de el (in sensul de a sterge ceva din el). Momentan analizam doar folderele Desktop si My Documents, pentru a vedea cat spatiu ocupa. Daca nu te descurci, lasa-mi un id sau mail, pentru a rezolva in privat.