| alexradu0 a întrebat:

Care este cea mai buna versiune pentru gaming (metin) ( care din toate versiunile de w7 )? vreau sa imi explicati babeste cas mai greu de cap. Este oare bun windows 8.1 pentru gaming? dati-mi raspunsuri la astea 2 intrebari dar raspunsuri detaliate nu scurte de 2-3 randuri sa inteleg si eu. Specificatiile laptopului meu sunt: dual-core 2.16 ( boost pana la 2.58 ) 4 gb ram 500 hdd placa video de 64 mb dedicati. Mentionez ca nu vreau sa joc jocuri gen cs go sau nfs world sau LOL. Vreau pur si simplu sa joc metin in timpu liber si sa imi fac temele de pe el. Mai pe scurt folosesc laptopu pentru la liceul ( am foarte multe referate de facut ) si in timpu liber pe metin. Astept raspunsuri cat mai detaliate si nu raspunsuri gen ai o placa video de ****, etc. Vreau sa mearga decent pe net si pe metin fara lag. Laptopu este nou ( l-am cumparat acum 2-3 luni ). Astept raspunsuri cat mai multe happy

2 răspunsuri:
| CrappinMorth a răspuns:

Windows XP ar fi cel mai ok pentru nevoile tale, doar ca nu vei avea toti 4gb RAM. Windows 8.1 n-o sa mearga prea bine. Windows 7 e si mai nasol decat 8.1, Windows 10 va merge destul de ok, dar nu mai bine decat XP. Acum depinde si daca vrei sa arate bine sau mai stiu eu ce, momentan folosesc Windows 10, precizez ca am avut toate versiunile anterioare pana la Windows 98. Daca n-ai vreo problema cu RAM-ul si ca nu mai are suport de la Microsoft, ia Windows XP. Daca vrei sa iti mearga cat de cat bine, sa aiba si o interfata frumoasa, si sa ai mai multe update-uri noi, ia Windows 10.

| alexradu0 explică (pentru CrappinMorth):

Problema e ca nu merge sa instalez windows xp si nici nu gasesc pe net windows xp pe 64 bits. Cand l-am cumparat cei din de la magazin mi-au spus ca merge sa pun windows de la 7 in sus si ca sa ma conving am platit un baiat care se ocupa in fiecare zi cu pc-urile si cu windows-u si sa chinuit baiatu o ora si a spus ca pur si simplu nu se poate pune mai jos de 7 (exact ce mi-au spus si cei de la magazin cand l-am cumparat) si acuma cat despre windows 10 nu stiu ce sa spun nu l-am folosit si chiar n-am idee ce versiune de windows 10 mi s-ar potrivi. Multumesc de raspuns am sa il iau in calcul si mai astept si alte raspunsuri.