| raulbalaur a întrebat:

De curand mi-am cumparat un laptop Asus R.O.G G551 JM(de gaming) cu GTX 860M,I7, 240 GB SSD etc.
Exista 1 singura problema majora. Poate rula jocurile noi si cele partial vechi(gta 5, diablo 3, assassin's creed 4/unity, two worlds epic edition) dar nu ruleaza Metin2, Perfect World. Pornesc frumos jocurile,intru in cont, si la metin se pixeleaza imaginile si se blocheaza si la perfect world se vede tot negru.
Vreau sa mentionez ca driverele de la nVIDIA le am toate la fel si cele de la Intel.
Ce poate sa aiba? Va rog ajutati-ma!

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Incearca cel mai vechi driver pentru placa video pe care-l gasesti! Driver-ele noi la aceste laptop-uri NU sunt compatibile la jocurile aste de rahat!
Un gamer nu se complica cu astfel de jocuri, asa s-au gandit cei de la Asus ROG de aceia problema asta... Bafta!

| raulbalaur explică (pentru lpavel):

Am facut ceea ce mi-ai zis(am luat un driver din 14 noiembrie 2014) l-am instalat, am dat restart la laptop si tot nu merge... Alte variante?

| lpavel a răspuns (pentru raulbalaur):

Atunci NU mai ai ce face! Asa cum am zis aceste laptop-uri NU sunt facute pentru astfel de jocuri...

| KLiNK a răspuns:

Poate sunt niste incompatibilitati. Si eu am probleme cu unele jocuri...in special mai vechi. Nu am reusit sa rezolv problema. Am facut upgrade la driver, downgrade la driver si tot nu am rezolvat. Totusi la unele jocuri am rezolvat problema "jucandu-ma" cu setarile placii video din Catalyst Control Center (la tine este Nvidia Cotrol Panel din cate stiu). Asa ca incearca sa dezactivezi anisotrophic filterig sau antialiasing daca le ai activate. Daca nu reusesti nici asa intra la compatibility in proprietatile jocului si selecteaza Windows XP SP3.

| raulbalaur explică (pentru KLiNK):

Am incercat si eu asta dar acelasi rezultat...

| KLiNK a răspuns (pentru raulbalaur):

Atunci nu ai ce sa-i faci. De exemplu eu am probleme cu GTA 4 http://s713.photobucket.com/user/Cromar_2008/media/hmh.jpg.html
Iar cel mai enervant este noaptea. Aproape ca nu este jucabil. Nici acum nu am reusit sa ii gasesc o solutie.