| Gabriel_Alberto_1999 a întrebat:

Vreau sa imi fac un PC de la 0. Adica sa cumpar eu toate piesele(procesor,placa video,carcasa,hdd, totul). Faza e ca nu prea ma pricep cu compatibilitatea. Am pe cineva care stie sa le asambleze deci asta nu ar fi problema. As vrea sa imi cautati piesele(de preferat pe eMAG) dar sa fie compatibile(1400-1750 ron). Nu vreau performanta maxima, dar sa poate sa ruleze fifa 14, pes 14... Bineinteles ca voi da funda pentru cel mai bun PC!

1 răspuns:
| heldeN a răspuns:

Pai cum, normal ca vrei performanta maxima la 1750 lei nu? Uite recomandarea mea
-Procesor puternic hexa-core
-Placa de baza ATX cu 4 sloturi RAM
-4gb ram, pe viitor mai poti adauga
-500gb HDD
-Placa video buna, se descurca in orice joc chiar si pe fullhd
-Sursa de calitate
-Carcasa destul de ok, cu un design frumos
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/938248/
Eu ti-am recomandat aici un maxim de performanta in acest buget, acuma, mai departe ce sa zic, vezi ca acel prieten de al tau sa stie cu adevarat sa monteze sistemul, nu din auzite ..sa nu faca vreo boacana, cum ar fi sa indoaie pinii procesorului, sau sa uite sa conecteze cooler-ul cpu si asa mai departe