| ashtray a întrebat:

Am achizitionat un laptop Packard Bell EasyNote LS11HR in care am 2 placi video. Problema este urmatoarea:
are un rahatel de programel (catalyst control center) care nu vrea nici in ruptul capului sa porneasca placa video dedicata, care bineinteles este mult mai mare decat cea integrata. Am incercat update-uri la placa, la chipset, am si dezactivat-o pe cea integrata...niciun rezultat! Va rog frumos sa ma ajutati, funda bineinteles celui ce reuseste sa-mi dea un sfat fructific!

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Meh, in cazul asta fa ce e de bun simt intotdeauna - vinde panarama si joaca-te pe desktop.

| ionutzwk a răspuns:

Este foarte complicat te sfatuiesc sa il lasi asa si sa il duci la un service.

| KodrutZ a răspuns (pentru ionutzwk):

Daca esti duda, de ce te bagi ca musca in lapte?
@ashtray: Ai aruncat o privire la planul de power saving activ? In alta ordine de idei, sper ca stii ca placa dedicata nu se activeaza de aiurea cind stai tu pe TPU. Vrei sa zici ca daca instalezi un joc/3D mark ceva, ii dai sa ruleze in full screen, nu iti intra dedicata? In cazul asta, revenim la punctul 1 - verifica setarile planului de power saving.

| ashtray explică (pentru KodrutZ):

Da. Si treaba asta a fost făcută... Totul e la high performance... In cs zombie plague de exemplu, cand intra nightvision sau dau o grenada din aceea cu lumina merge cs-ul cu 10 fps.

| KodrutZ a răspuns (pentru ashtray):

Prin Catalyst te-ai jucat? Mai e si pe-acolo o turma de optiuni, printre care si una care iti permite sa te joci cu setarea asta. Si ar mai exista posibilitatea sa ai ceva optiuni prin BIOS, in cel mai rau caz dai disable la IGP de acolo si gata.

| ashtray explică (pentru KodrutZ):

Da. Si din catalyst este setata. In bios am 2 variante: integrated si swichable. Dacă dau pe integrated rămâne doar aia mică, swichable este varianta teoretica prin care ar merge.