| Lyemboun a întrebat:

Salutare am o intrebare pentru cei care au experimentat overclock-ul procesorului si as vrea sa ma ajutati.big grin

Deci.Am o placa de baza A8N5X cu socket 939.Procesorul este un AMD Athlon 64 3000+ 1.80 ghz si as vrea sa fac overclock macar pana la 2. 0ghz cu stabilitate buna si temperatura pana in 55c in full load.Am un cooler nu tocmai puternic (are 2800 rpm in momentu >asta-l-am dat la auto cu viteza maxima la care poate ajunge fiind 75%) si nici o sursa asa de buna.(daca nu ma insel mai mult de 400w-350w nu cred ca are). Ramii sunt DDR1(2 >stick-uri--unul de 1GB altul de 536MB,frecventa, clockul, frequency si voltajul fiind exact la fel). Temperatura idle a procesorului este de 43 de grade acum cai vara..cateodata si 33 si in full load atinge 50. Daca ma puteti ajuta sa-mi raspundeti va rog big grin

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Nu il mai chinui, mai ales daca ai componente indoielnice. La AMD overclock fara memorii si sursa cu amperaje stabile/protectii nu faci decit atunci cind ai si un calculator de rezerva...
P.S. Am avut AMD din 1997 pina in 2012 si inca am pe laptop, in total vreo 6-7 configuratii, cu o singura exceptie le-am facut overclock. In cazul tau, sistemul e complet depasit oricum ai lua-o, si cum deja sint uzate fizic destul de mult componentele, nu se compara cu OC-ul unora noi. Nu sint genul paranoic, doar ca nu iti recomand. Mai bine pui un Linux pe el daca ai impresia ca nu face fata la net/office/filme (un lubuntu ar merge ca uns).