| Mnumh a întrebat:

Salutare. Am o placa de baza Asrock M3N78D AM3. De curand am achizitionat niste placute de memorie, iar acum am 3 placute de 1866 si 1 de 1333, toate DDR3, a cate 2 gb fiecare. Am incercat fiecare slot in parte, insa din cate stiu eu, o placuta se poate pune doar in A1, iar placute in A1 A2. 3 nu merg, iar 4 vad ca isi da restart. Daca pun o singura placuta in slotul B1 ( al doilea) isi da restart, iar in slotul B2 ( ultimul) se incarca in van. Ce e de facut? :/

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placutele se pun in oricare din sloturi. Nu asta este problema. Cea de 1333 ar trebui sa mearga. Alea de 1866 nu vor merge deoarece placa ta suporta frecventele de 1600 si 1800 numai cu overclocking. Asta este cand cumperi fara sa intrebi. Daca sunt cu garantie, in 10 zile lucratoare le poti trimite inapoi fara nici o explicatie sau sa le schimbi cu altele.Nu inteleg de ce ai luat 4 x2 cand puteai sa iei 2 buc de 4Gb la 1333 Mhz si erai gata.

| Mnumh explică (pentru Salontanul):

Dar pana acum am avut 2 placute de 1866 montate in calculator. Si au mers perfect la 1600 cu OC din bios. Si nu inteleg de ce acum nu merg toate.

| Salontanul a răspuns (pentru Mnumh):

Se poate sa fi mers ele singure la o frecventa mai mica. Ar putea sa mearga cu ele si celalata de 1866 dar punandu-le impreuna si cu una de 1333 s-a zapacit calculatorul. Scoate-o pe cea de 1333 si incearca. S-ar mai putea ca si sloturile sa fie defecte sau murdare. Curatele cu o perie de zugravit de 3-4 cm latime, curata. Fa incercari prin mutarea placilor.

| Mnumh explică (pentru Salontanul):

Crede-ma ca am incercat. Si apropo. 3 placi nu pot fi puse intr-o placa de baza cu 4. Pur si simplu nu merge. Si nici 4 vad ca nu merg. sad

| Salontanul a răspuns (pentru Mnumh):

E ceva defect atunci. Daca as putea vedea ar fi altceva. Mergi cu memoriile la un prieten sa le incerce. Dac-s bune atunci sloturile sunt defecte.