| anonim_4396 a întrebat:

Joc de ceva vreme League Of Legends dar inca nu am un main champion, nu joc bine etc. Ce sfaturi imi puteti da?

Răspuns Câştigător
| xRaduC a răspuns:

Salut!
Deci, vrei sa devii mai bun la League of Legends? Iti pot crea o lista cu ce poti face ca sa devii mai bun, cam in orice aspect +90%.
1. In primul rand, gaseste-ti 2-3 roluri pe care sa le joci, deoarece vei avea nevoie la Ranked (in caz de vei dori sa avansezi in divizie). Dupa asta, gaseste 3-5 campioni pentru aceste roluri, pe care sa ii inveti cat de bine poti tu (sa dai Counter Pick oponentului mai usor daca vezi ce ia).
Exemplu:
ADC - Caitlyn (campionul meu Main, numit si ''one-trick-ul'' meu - adica ar trebui sa bat pe oricine cu acest campion), Ashe, Vayne, Tristana, Ezreal, Sivir
Support - Janna, Leona, Thresh, Soraka
Mid - Lux, Ahri, Syndra, LeBlanc
Acesta se numeste ''Champion Pool'', poti sa iti creezi si tu una, si de asemenea poti adauga banurile care crezi ca ti-ar crea probleme in meci, de pilda Zed, Yasuo, Blitzcrank.
2. E foarte bine sa ai un Map Awareness foarte bun. Uite un link ajutator: https://www.youtube.com/watch?v=lYmgW4UkyZU
De fiecare data cand vei auzi acel sunet pe parcursul clipului, tu vei fi nevoit sa te uiti pe mini mapa. De asemenea, DA-TI-O PE CEA MAI MARE DIMENSIUNE. Serios vorbind, e importanta harta. :P
3. E bine sa ai controlul obiectivelor. Roaga-ti supportul sa puna warduri si poti sa ajuti si tu si sa ii rogi si pe ceilalti coechipieri sa faca asta. Amplasati-le in locurile importante cum ar fi dragonul / baronul, red-ul, posibil gank. Combinand pasul 2 cu 3, vei preveni gankurile oponentilor si in felul acesta vei reduce nu numai deathurile tale, dar si ale coechipierilor!
4. Unii campioni sunt mai buni in early game (Ezreal, Lucian), iar altii sunt mai buni in late (Caitlyn, Teemo - sunt si main Teemo :D). Cunoaste-ti campionii, deoarece te va ajuta sa faci trade-urile mai usor cu ei pe parcursurile meciurilor (cand sa te bagi si cand sa stai degeaba).
5. Concentreaza-te pe obiective, nu pe KDA, SERIOS, degeaba vei avea 20/0/40 daca meciul e pierdut (te poti distra de asemenea, asta e ok :3). O ordine a obiectivelor? Uite-o!
Inainte de minutul 15:
-Nu feeda
-Pastreaza turretele in viata
-Distruge a doua turreta
-Prima turreta (TOP)/Drake (dragonul)
-CS (creep score - minionii)
-Killuri (grele)
Dupa minutul 15:
-Nexusul
-Inhibitor/Baron
-Turreta de la Nexus
-A doua turreta
-Prima turreta/Drake/Jucatorul mai OP de la ei
-Killuri
-Buffuri
-CS
Cam in ordinea aceasta e bine sa le prioritezi. Obiectivele unui teamfight sunt cam asa:
-Fa killurile (daca o duci bine) / Pastreada DMG dealerul in viata (de obicei ADC/APC) / Ucide Carry-ul adversar
-NU FUGARI OPONENTII / NU PARASI ALIATII / NU DA IN TANK (decat dupa ce ai ucis deja DMG dealerii)
-Urmareste si pregateste-te pentru obiective (adica fii activ si stii ce urmeaza sa faci si unde sa va duceti, de exemplu, ati castigat teamfight-ul si e minutul 35, desi nu ati distrus turreta a doua, mergeti la baron)
7. Fii prietenos cu toti si ingaduitor, chiar daca nu toti sunt asa. In cele din urma, tu vei fi cel care primeste Bentita Verde, nu ei;)
8. Poti invata sa farmezi mai bine, mergand intr-un custom, fara iteme, abilitati, runa, maiestrii, vs un bot (intermediar), si incearca sa vezi cat de multi CS poti farma pana la minutul 10. Maximul este undeva la un 100. Ideal e 80-90. In fiecare zi poti incerca asta, VEI VEDEA IMBUNATATIRI.
9. Gaseste-ti greselile. Cum faci asta? Te uiti la streamuri de la jucatorii de Challenger / Diamond si te uti pe meciurile tale cum ai jucat, ce ai gresit si ce ti-a placut.
10. NU AI VOIE SA DAI FLAME, BLAME RAGE. Este un joc totusi, si nimeni nu o sa te bage in seama sau suporte daca reactionezi asa. Fii tu cel care sustine, nu cel care are nevoie de sustinere. :D
11. Creaza-ti notite :P Eu ti-am spus sfaturile de pe notitele mele create (sticky-notes).
Ti-as sugera sa te uiti si la acest videoclip (pe mine m-a ajutat)!
https://www.youtube.com/watch?v=gkQ2wWuIS14
Sa-mi spui daca te-au ajutat, te rog!

| Ann0nim0us a răspuns (pentru xRaduC):

Aham. Multumesc de sfaturi. Pot sa iti dau add pe lol?

| xRaduC a răspuns (pentru Ann0nim0us):

Daca vrei tu, dar nu mai joc oricum... Incerc sa ma las happy Sunt intr-a 10-a si tin sa iau BAC-ul cu o nota cat mai mare, va trebui sa fac eforturi serioase vara asta.
XtrZPIayer - te sfatuiesc sa dai copy-paste, sau nu ma vei gasi, sa imi spui doar cum te numesti si tu tongue

| Ann0nim0us a răspuns (pentru xRaduC):

Esti pe Eune sau Euw?

| Ann0nim0us a răspuns (pentru xRaduC):

Ma numesc SaintOfAnonymous.

| Ann0nim0us a răspuns (pentru xRaduC):

Cum te cheama pe Facebook?

| Ann0nim0us a răspuns (pentru xRaduC):

Ti-am dat add.