| Nitmihi23 a întrebat:

Sunt dependent (obsedat) de jocuri. Ce să fac să scap de dependența care îmi consumă prea mult timp (precizez că nu prea am nici foarte mulți prieteni)?

3 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Si ce-i rau in asta, e mai grav sa asculti opiniile oamenilor care te fac sa crezi ca e ceva rau la tine si ca solutia ar fi sa te autodistrugi. Probabil nu ai prieteni, pentru ca ei nu vor sa joace virtual ci cu capu tau real. Prietenii prefera aceleasi activitati ca si tine, nu trebuie sa te puna in razboi cu tine insuti si sa te priveasca cum pierzi.

| SharpEagle a răspuns:

Nu te rupe brusc de joc, incearca doar sa reduci timpul de expunere. Fa-ti un soi de program (un numar maxim de ore/zi) si accepta-l in vederea urmaririi unui scop superior (socializare, viata adevarata samd).
Ideea e sa cauti lucruri care sa-ti ofere o recompensa. Jocul asta face, iti umbla cu dopamina si te valideaza, iti dovedeste ca ai skill-uri, ca ai o utilitate, ca esti bun intr-un fel.
Poti gasi nenumarate lucruri care functioneaza tot pe mecanismul recompensei, inclusiv (sau poate ca mai ales!) in online, dar ai grija sa nu sari din lac in put. Toate cu masura, cate un pic din fiecare. Fa-ti niste hobby-uri cu lucruri reale, nu stiu, cu drone, cu avioane macheta, cu trenulete, colectioneaza ceva, mestereste samd.
O chestie care te-ar scoate din bucla ar fi o relatie. Acolo e "the real thing"...

| DoamnaGasca a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul cu altceva, de exemplu gaseste un serial care sa iti placa si uitate la el pana devii dependent de el, mergi afara si sparge bani pe chesti care iti plac sau daca nu te regăsești un chestile astea poti pur si simplu sa faci ca mine si sa te apuci sa desfaci chesti si sa faci alte chesti din chestile dezmembrate eu de exemplu fac un aparat de tatuat nu pot sa spun ca imi iese dar macar încerc