| asu33 a întrebat:

Vreeam sa imi iau un sistem intreg, dar m-am gandit ca ar fi mai bine sa imi iau pe piese ca imi iese mai ieftin si mai bune.
Si spuneti-mi daca sunt bune aceste componente,
Procesor:Intel Core i3-4160 3.5Ghz
Memorie desktop Kingston, 8GB DDR3 1600MHz, CL10
Sursa:Sirtec HPG-600BR-H14S, 600W, 14cm fan
Si ce placa din acestea ar trebui sa aleg?
#1 Placa video ASUS Radeon R9 270X OC DirectCU II Top, 2GB, 256bits.
#2 ASUS Radeon R9 280X OC, 2GB, 256bits
#3 Asus NVIDIA GeForce GTX 760 OC DirectCU II, 2GB, 256bits.
#4 Asus NVIDIA GEFORCE GTX 960 OC STRIX
2GB,128bits.

Cine imi zice primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Hitback a răspuns:

Evident ca nu vor merge pe ultra. Ia un procesor mai bun si probabil vor merge. Dar doar cele de acum. Ce va aparea nu garantez ca va merge la ultra.
eu zic sa mergi pe un i5 4460 sau treci pe amd.

5 răspunsuri:
| Hitback a răspuns:

Procesorul e bunicel dar nu destul. Eu am pe amd. Fx 6300 si rupe orice joc nou aparut. Iesi in aceeasi bani poate chiar mai ieftin. Ai grija cum alegi placa de baza sa fie pe socket am3+ daca te gandesti la fx. Eu unul as merge ori pe r9 280x ori pe gtx 760.

| asu33 explică (pentru Hitback):

Ai merge pe R9 280x? Sau pe GTX 760? Si nu nu am socket am3+,am socket 1150

| Hitback a răspuns (pentru asu33):

Intelul se impaca mai bine cu nVIDIA. Deci mergi pe gtx.

| asu33 explică (pentru Hitback):

Dar merg componentele astea sa imi duca jocurile de acum incolo 2014, 2015... 2020, la detalii Ultra, High? pe rezolutie full HD? Fiindca am monitor full hd.

| Hitback a răspuns (pentru asu33):

Evident ca nu vor merge pe ultra. Ia un procesor mai bun si probabil vor merge. Dar doar cele de acum. Ce va aparea nu garantez ca va merge la ultra.
eu zic sa mergi pe un i5 4460 sau treci pe amd.

| asu33 explică:

Si vreau sa mai pun o placa video
#4 Asus NVIDIA GEFORCE GTX 960 OC STRIX 2GB, 128bits