| BiuL a întrebat:

A face un dar manual lui B cu scutire de raport. Poate A ulterior donatiei sa revina asupra scutirii de raport. Daca da cum? Daca nu de ce? | Stie careva? Nu e tema, a fost subiect la examen, iar eu nu am gasit in curs ipoteza aceasta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil donatia este irevocabila, in intregimea sa, cu toate clauzele cuprinse in ea, deci inclusiv scutirea de raport (cu exceptia cazului de ingratitudine). Pe de alta parte darul manual este cel prin care s-au donat bunuri mobile corporale cu valoarea de cel mult 25.000 lei si nu necesita contract incheiat in forma autentica, este destul acordul de vointe si traditiunea bunurilor, asa ca n-ar putea fi vorba de scutire de raport.
Avand in vedere aceste prevederi legale opinez ca donatorul, in cazul unui contract scris (indiferent in ce forma pentru darul manual), nu poate reveni asupra nici unei prevederi contractuale, cu exceptia aratata. Numai bine!

| esco a răspuns:

Pai donatia e contract irevocabil, nu prea ar avea cum, mai putin in cazul ingratitudinii donatarului fata de donator.