| Laurosa a întrebat:

Aceasta nu e problema mea ci a prietenei mele. Ea locuiește în Florești, jud. Cluj. Floreștiul e sat și acolo vă dați seama că nu sunt prea multe posibilități. Ea are după 15 mai programare la unghii in Cluj. Oare ea poate merge din Florești in Cluj? Și îi trebuie declarație? Cu ce scop?
Se pare că Iohannis nu s-a prea gândit pentru cei de la sate, spre exemplu bunica mea. Stă la sat și acolo ei nu au magazine. Și trebuie să meargă în localitate. Ea cum ar putea proceda? Se pare că după 15 mai avem un pic de libertate și na

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa 15 mai nu va mai fi nevoie de declaratii.
Florestiul este zona metropolitana a Clujului, cu mai multe linii de transport in comun din- si spre oras, dar se poate merge si cu taxi.
Daca nu are unghiera /trusa cosmetica, cumpara-i una! Sa invete cum sa-si taie si sa-si faca unghiile!
Chiar daca frizeriile, coaforiile si cosmeticele se vor deschide, vor fi cu programare.

| Laurosa explică (pentru Bula):

Deci, se poate merge din Florești in Cluj? Că treabă cu unghiile nu e problema, ziceam și eu așa.

| Bula a răspuns (pentru Laurosa):

Se poate merge si pe jos.
Floresti este contopit cu Cluj, le desparte un mic parau... happy

| Laurosa explică (pentru Bula):

Eu zic că mai bine cu autobuzul. Se poate merge fara declarație?

| Bula a răspuns (pentru Laurosa):

Doar dupa 15 mai!

| Laurosa explică (pentru Bula):

Da

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru mancare se pot deplasa, cu declaratie scrisa.
Pentru unghii nu-i vital si nici important, putand sa si le taie singura acasa si sa mai amane cateva saptamani manichiura.
Dupa cum cresc cazurile de infectare si numarul mortilor, cred ca starea de urgenta va fi extinsa cu inca 1 luna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 15 mai se vor relaxa aceste restricții.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai si ce, treci "asigurarea de produse de stricta necesitate" si te duci la cumparaturi la Cluj sau unde ai magazine cu ce te intereseaza cel mai aproape. Legat de unghii, haha. Prietena ta nu e prea rasarita, nu? Saloanele de cosmetica si frizeriile vor fi urmatoarea metoda de propagare a covid dupa ce se da drumul la restrictii si toti vor navali ca idiotii in ele...

| JicaContra a răspuns:

Cred ca suflii in iaurt cat de tare poti
dupa 15 controlalele se vor face intre localitati si din cate vad eu intre Floresti si Cluj, NU exista drum in afara localitatii (sunt lipite unul de altul)
https://goo.gl/maps/fEYfn2aWSgA7PsoW9

| Laurosa explică (pentru JicaContra):

A deci se poate deplasa, nu?
Fara declarație?

| JicaContra a răspuns (pentru Laurosa):

Deci, declaratiile sunt obligatorii NUMAI ca urmare a ordonantelor militare, care NU sunt valabile decat in starea de urgenta
starea de urgenta se termina pe 14 mai (aia e ultima zi)

deci, incepand cu 15 mai declaratiile NU mai sunt necesare

incepand cu 15 este stare de alerta, insa cum TOTUSI nu e permisa deplasarea in afara oraselor fara un motiv serios, militienii bolsevici si abuzivi, vor pandi la iesirea din oras si vor vana amenzi

asa ca, te sfatuiesc sa iei transportul in comun la ora de varf (cand se duc navetistii la servici) si la intoarcere la fel (cand se intorc)... NU or sa stea militienii sa verifice pe toata lumea

iar in interiorul orasului, in teorie, nu te mai verifica nimeni decat daca incalci prevederile (grup mai mare de 3 persoane, fara masca in spatii inchise, etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cică sat, mă rog.
Eu i-aș fi spus mai degrabă cătun.

| Laurosa explică (pentru anonim_4396):

E sat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laurosa):

Totusi de reședință.

| florin926481f a răspuns:

Nu cred ca unghiile ar fi o prioritate acum avand in vedere ca nici nu o sa iasa din casa prea mult.

| Laurosa explică (pentru florin926481f):

Dar gen Floreștiul e lipit de Cluj. Eu când mergeam la ea de la mall încolo e Florești și după Mall e Cluj