| LanguageMaster a întrebat:

Actele normative sunt considerate documente?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actele normative nu sunt documente.

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Oruce hârtiuță cu informații d-astea oficiale, administrative, juridice etc is documente.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Actele sunt acte, documentele sunt documente.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De exemplu: un bon de casa de la magazin este un document.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa fiu mai concret.
Un act normativ este un act care emana de la un organism de stat cu putere de legiferare. Acestea emit acte infralegislative, asa cum sunt HG-urile, hatarari ale organelor puterii locale: consiliile judetene, municipale, comunale si similare. De asemenea ordine ministeriale au departamentale. Pentru firme, intreprinderi sunt si acte normative de uz intern.
Bineinteles ca toate acestea trebuie sa nu depaseasca prevederie legale si competenta de a le emite.
Documentele sunt toate inscrisurile emise de catre orice institutie, firma, organ al puterii de stat sau administrativ care dovedeste o anumita situatie.
Ex. CI dovedeste identitatea, carnetul de conducere ca ai dreptul sa conduci, carnetul de elev ca esti elev, diploma de bacalaureat ca ai absolvit liceul cu bacalaureat, chitanta ca ai platit o datorie.
Document se poate numi si un inscris privat - legalizat, autentificat sau nu.