| bobitalol a întrebat:

Actul de vanzare cumparare cu rezerva uzul fructului viager fara intretinere si fara clauze se poate anula?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice contract contine clauze, altfel nu ar fi contract.
Si acest contract, ca orice alt act juridic, poate fi atacat. Poate fi atacat de uzufructuari, pe timpul vietii acestora si de mostenitorii lor dupa decesul uzufructuarilor.
Faptul ca poate fi atacat nu inseamna si ca reclamantii vor castiga, daca nudul proprietar respecte clauzele contractuale.