| bobitalol a întrebat:

Ce obligati am eu in contractul de vanzare cumparare cu uzul fruct viager fara clauze de intretinere?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente esentiale, respectiv daca esti cumparator sau vanzator uzufructuar si obiectul contractului (constructie, teren), banuiesc ca esti cumparator si este vorba de o casa/apartament.
Principalele obligatii sunt sa platesti pretul si sa lasi vanzatorul sa foloseasca imobilul sau o parte a acestuia pana la deces. Pot fi si alte obligatii, de ex. sa lasi uzufructuarul sa culeaga fructele (naturale sau civile), stabilite prin contract.