| NeamtuNeamtu2015 a întrebat:

Buna ziua tuturor,ma confrunt cu o problema de famillie cam grea,astazi i-am bagat actele de divort ale mamei mele pentru ca ea nu poate,iar dupa terminarea divortului vrea sa-i faca evacuarea sotului din casa,mentionez ca,el nu plateste nici un leu in casa se lauda ca este apartamentul lui, eu am acte pe casa ( Vanzare cumparare ) iar ei au uzul fruct viager... O singura persoana poate anula actul de vanzare cumparare ( Uzul fruct viager )? ( Care este procedura evacuarii din casa? Ce trebuie facut?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager poate fi desfiintat doar prin acordul tuturor partilor sau printr-o actiune in justitie. La cererea beneficiarilor uzufructului poate fi anulat/desfiintat doar daca exista cauze de nulitate sau daca nudul proprietar (cel care a cumparat) nu-si respecta obligatiile principale, respectiv plata pretului si sa nu-i conturbe pe uzufructuari.
Evacuarea se poate optine doar prin hotarare judecatoreasca de evacuare, ramasa definitiva, aceasta poate fi executata benevol de cel evacuat sau prin intermediul executorului judecatoresc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa mergi cu sentinta judecatoreasca de evacuare la un executor judecatoresc. Daca face urat (scandal) se poate obtine si ordonanta presidentiala de indepartare a tatalui potrivit art.581 Cod de procedura civila, instanţa poate să ordone măsuri vremelnice, în cazuri grabnice, pentru păstrarea unui drept ce s-ar păgubi prin întârziere şi pentru prevenirea unei pagube iminente ce nu s-ar putea repara. Adica daca tatal este agresiv poate sa nu mai aiba dreptul de a locui cu familia si trebuie indepartat. Banuiesc ca esti minor. Daca ai fi major poti sa ceri si evacuarea pe temeiul neindeplinirii inadatoririlor rezultate din contractul de uzufruct viager.