| anonim_4396 a întrebat:

Acum o săptămână am oprit voluntar 5 secunde, pe o strada unde la început aparea semnul de oprire interzisa, am ieșit în acel timp din masina la 1m sau 2 și am urcat repede înapoi, dar când am dat sa plec, hop și politia în fata mea, m-au oprit, le-am dat actele necesare, am recunoscut ca am oprit, mi-a zis ca voi primi amenda prin posta în urmatoarele zile, după l-am întrebat cam cât ar fi amenda și mi-a zis 380 și dacă o plătesc în 15 zile 190, asa astăzi am primit amenda și era de 725 de lei, 5 puncte de amenda și 3 puncte de penalizare și dacă o plătesc în 15 zile 290 de lei, iar la mențiuni scria ca nu mi-am asumat fapta și nu au fost martori și la final stare de alerta. Eu eram cu o persoana în masina, deci martor era și mai era oprit unul voluntar chiar în spatele meu, fiind amendat și el, este cum s-a procedat? Nu înțeleg nimic și nici de ce a scris stare de alerta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Oprirea neregulamentara se incadreaza in clasa a II-a si se pedepseste cu 4 sau 5 puncte-amenda, in prezent cu amenda de 580 lei sau 725 lei.
Daca o platesti in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie vei plati numai jumatate din minim, respectiv numai 290 lei.

| mihai69 a răspuns:

Ai două opțiuni: faci contestație, sau plătești.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ai semnat procesul verbal?

| Nouvel a răspuns:

"am oprit voluntar 5 secunde, pe o strada unde la început aparea semnul de oprire interzisa"
Reciteste legislatia si vei intelege.

| Pacanele777 a răspuns (pentru Nouvel):

Da, dar în legislatie scrie clar ca amenda e între 160-260 lei