| Alex19950 a întrebat:

Administratorul asociatiei de propietari poate da banii in avans unor categorii de propietari,iar aceste sume de bani sunt trecute in plata la intretinerii lunare, pentru care in cazul neachitarii la timp a intretinerii percep penalitati?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Acei bani provin din fondul de reparatii( nu din fondul de rulment ). Fiecare proprietar de apartament trebuie sa contribuie la constituirea acestuia, proportional cu cota -parte din proprietatea comuna( acoperisul este proprietate comuna!). Daca comitetul executiv al Asociatiei a aprobat repararea acoperisului din fondul de reparatii, care fond va trebui reantregit ulterior tot prin contributia proprietarilor, totul este in regula si legal!

Ca raspuns la ceea ce tie nu ti se pare normal vezi art 45 din Legea nr.230/2007- a Asociatiilor de proprietari:
"Art 45
3) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe si un fond de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune. Comitetul executiv va pregati si va prezenta adunarii generale suma anuala necesara pentru constituirea sau completarea acestui fond, care se alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari. Platile pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune se vor face din fondul de reparatii. Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari pot aproba si alte fonduri cu caracter special."

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Administratorul sa dea banii in avans unor proprietari? Nu cumva este invers?
Proprietarii trebuie sa constituie un fond de rulment, de regula la nivelul lunii cu cele mai mari cheltuieli.

| Alex19950 explică (pentru Ioandelasal):

Nu...Administratorul impreuna cu 4-5 locatari a hotarat sa le dea aproximativ 50 milioane lei vei pentru reparatia acoperiului blocului si urmand ca aceasta suma sa se recupereze de la locatari prin adaugarea la intretinerea lunara o suma de bani pana se vor recupera..Eu zic ca nu este normal asa ceva!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alex19950):

Inseamna ca respectivii proprietari vor repara acoperisul pe socoteala lor, de aceea le-a dat acea suma.

| alessia5158 a răspuns (pentru Alex19950):

Acei bani provin din fondul de reparatii( nu din fondul de rulment ). Fiecare proprietar de apartament trebuie sa contribuie la constituirea acestuia, proportional cu cota -parte din proprietatea comuna( acoperisul este proprietate comuna!). Daca comitetul executiv al Asociatiei a aprobat repararea acoperisului din fondul de reparatii, care fond va trebui reantregit ulterior tot prin contributia proprietarilor, totul este in regula si legal!

Ca raspuns la ceea ce tie nu ti se pare normal vezi art 45 din Legea nr.230/2007- a Asociatiilor de proprietari:
"Art 45
3) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe si un fond de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune. Comitetul executiv va pregati si va prezenta adunarii generale suma anuala necesara pentru constituirea sau completarea acestui fond, care se alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari. Platile pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune se vor face din fondul de reparatii. Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari pot aproba si alte fonduri cu caracter special."