| PuscaIon2016 a întrebat:

doresc sa va intreb pot fi luate in considerare la plata intretinerii chitantele la negru, pentru efectuarea diverselor servicii si reparatii.
Ce elemente de identificare trebuie sa contina o facture de plata a reparatiilor si serviciilor prestate in cadru asociatiilor de proprietarI?
Cum sa procedez in cazul in care administratia sau administratorul Asociatiei de Proprietari refuza sa-mi arate chitantele si factorile serviciilor si reparatiilor efecuate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chitante la negru? Daca se lucreaza la negru nu se emit chitante, altfel ar trebui inregistrate in contabilitatea emitentului.
Factura este tipizata si trebuie completata cu datele furnizorului/ prestatorului de servicii, datele beneficiarului, descrierea lucrarii efectuate, pretul, persoana care a receptionat lucrarea si scadenta facturii.
Te poti adresa presedintelui asociatiei, comitetului sau adunarii generale. De asemenea poti face reclamatie la primariei, persoanei care se ocupa cu problemele asociatiilor de proprietari.
In caz ca fapta administratorului constituie infractiune poti reclama si la politie sau parchet.
P.S.Tot n-ai terminat razboiul cu Asociatia de proprietari?