| maritrandafir a întrebat:

Am absolvit facultatea anul acesta, ma pot inscrie pentru somaj?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti. Va trebui sa mergi la AJOFM din judetul tau, pentru luarea in evidenta. Dupa luarea in evidenta curge un termen de 60 de zile, perioada in care trebuie sa-ti cauti o slujba ori AJOFM sa-ti ofere una conform pregatirii tale. Dupa expirarea acestui termen, daca n-ai izbutit sa te angajezi si n-ai refuzat locul de munca oferit, va trebui sa mergi pentru inscriere si de la data inscrierii vei primi indemnizatie de somaj de 250 lei, pana la data angajarii dar nu mai mult de 6 luni. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a beneficia de somaj, trebuie sa fii luat in evidenta AJOFM din orasul sau judetul tau.Dar din cite stiu, poti beneficia de o indemnizatie mai mica, pentru o perioada de 6 luni.Mergi la AJOFM si vei primi lamuririle necesare.Mult noroc.