| AnonymousCadrar a întrebat:

Am auzit ca de la 1 August cresc tichetele de masa. Este valabil pentru orice patronat sau doar cine vrea? Ca daca e asa care este ala prost sa vrea sa mareasca nu vrea nimeni, tot 9 lei iti da pe tichet. Ar trebui ca patronatul sa fie obligat prin lege sa asigure un trai decent cetatenilor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu intelegi un lucru, statul si patronii sunt cei mai buni prieteni. Tu crezi ca lor le pasa de noi, prostanacii care muncesc in fabricile lor?! Gandeste-te ca salriul minim este undeva pe la 600€. Patonul iti da 600€, si statul iti ia 200€. Tu mai ramai cu 400€. Patronul are mana de lucru foarte ieftina, iar guvernul iti ia o gramada de bani din putinul pe care il castigi. Stia ca Romania este nr 1 la impozitarea muncii in europa?! Desi castigam foarte putini bani in acelasi timp suntem cei mai impozotati oameni din europa. Cred ca bulgarii, moldovenii si bielorusii sunt platiti un pic mai prost ca noi, dar ei nu platesc atate taxe si impozite. Daia pleaca lumea afara, de aia avem atatatia pesti, cwrwe, hoti si asistati sociali.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonymousCadrar explică (pentru anonim_4396):

Corect. Dar cel putin sa nu mai prosteasca oamenii. ca prostimea chiar crede ca tichetul este de 30 de lei sau 40 de lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Frate, nu vreau sa avem aceleasi discutii interminabile pe aceleasi subiecte, si as vrea sa ne lamurim odata pentru todeauna. 1 : Eu, si alte cateva milioane de romani suntem niste prosti. Si nu suntem doar prosti, suntem si sclavi. Si ca sa i-ti mai zic ceva, dar sa nu zici la nimeni, suntem si impuțiți. Da! Sunt de acord cu tine, ai dreptate! 2: tu esti un barbat inteligent care stie sa se descurce in viata, si pe langa faptul ca esti inteligent si bogat, nici nu esti nevoit sa muncesti pentru altii, pentru ca tu esti un top G, boss de boss, idolul unei generatii. Vreau sa iti multumesc frumos, pentru ca desi esti super ocupat cu afacerile tale, cu date-urile cu multe femei frumoase si inteligente, totuși iti faci timp sa mai ne mai dai si nouă sfaturi. Imi cer scuze ca ti-am stricat ziua cu plansul de mila si cu atitudinea mea de sclav. Sunt de acord cu tine, in tot ce spui! Iti doresc o zi minunata, șefule! Daca ai nevoie de un sclav personal, sa imi scrii aici pe TPU, spal wc'uri, sparg lemne, fac curat. Multumesc!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai scris prostii și ăla te a crezut și țină dat funda. Romania nu e locul 1 la taxare muncii, sunt alte țări cu taxe mai mari, Olanda, Portugalia, Lituania și chiar prin impozitare progresivă Germania.

După ce scrii că România e numărul 1 la impozitare pe urma să-i exemplu ăla cu 33% taxe dând dovadă că nici nu știi cât sunt taxele pe venitul brut în Ro.

Pe urma uiți cate state au salarii minime mai mici că România pe lângă cele 3 mai adaugă Albania, Muntenegru, Macedonia, Serbia, Ungaria, Rusia, Ucraina

Da și tu informații corecte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu ma refer la procentajul venituri/taxe! Cauta pe google ca tu crezi ca mananc krahat. Logic ca un olandez plateste mai multe taxe, din moment ce ia sa zicem 1400€. Dar din 1400 ramane cu 1200. Despre ce vorbim?! Asta a fost si la stiri pe pro tv, Romania este tara care impoziteaza cel mai mult munca, din europa. Cauta pe net!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Am căutat. De aia ți am și scris.
Ți am și zis ce țări au taxe mai mari pe venitul brut. Adică nu am aruncat vorbe, am dat și exemple. Romania nu e Nr 1. Sunt taxe mari, dar nu Nr 1.

Și eu m-am referit tot la procentaj, doar nu sunt idiot sa îți zic că un olandez plătește mai mult doar pentru că are salariu mai mare.

Asta așa că idee pentru tine, taxele pe venitul brut în Olanda sunt 52%. Acum caută tu și afla cat sunt in România.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

40%! Dar salaiul ete mult, mult mai mic decat al unui olandez. La. sfarsitul zilei, un cetatean avrege din vest, va ramane cu mult mai multi bani in buzunar decat un avrege romanian. Una este 40% din 600€, alta este 50% din 1400! Asta incercam sa zic

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Și alta e chiria de 1500euro din Olanda și 2.2 euro litru de benzină fata de 400 euro chiria și 1.3 euro litru de benzină.

Și nu, in România taxele sunt mai mari de 40%, undeva este 42%
Eu asta incerc sa îți spun aici. Înainte să te revolți vino cu informatii corecte.

| AnonymousCadrar explică (pentru suntserios):

Bine, bine si tu compari serviciile din Olanda cu cele din Romania? Cum este spitalizarea in Olanda si cum este in Romania? Noi platim taxe doar pentru pensii speciale. Cand dai 50% taxe ar trebui sa se vada si ca se face ceva de banii aia, eu nu am vazut ca se face nimic.

| suntserios a răspuns (pentru AnonymousCadrar):

Eu nu am comparat nimic cu nimic.
I am zis omului că da informații eronate. Atât tot.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca sunt doar discutii, prin Ordinul MF nr. 1263/2023 valoarea tichetului de masa a fost stabilita la maximum 30 de lei pe zi lucratoare, valoare valabila si pentru lunile august si septembrie 2023.
Posibil sa fie marita, desi nu cred asta, avand in vedere deficitul Bugetului de stat.
Discutii au fost si pentru anularea tichetelor.
Si angajatorii privati nu sunt obligati sa acorde nivelul maxim, de altfel nu sunt obligati sa le acorde, desi au existat discutii si in acest sens.
Angajatorii privati nu pot fi obligati sa asigure nivelul de trai angajatilor, sunt obligati doar sa-i plateasca cu salariul minim pe tara garantat la plata si este posibil ca acesta sa fie marit in perioada urmatoare.

| gabicoo a răspuns:

Păi e dat un act normativ pe tema asta.