| sofiaaaa001 a întrebat:

Am auzit recent niste persoane vorbind de fiul cuiva care ar dori sa se dezmosteneasca de propria lui familie sau ceva de genul si sunt curioasa daca exista asa ceva si ce inseamna anume "auto-dezmostenirea"? Pe langa faptul ca renunta probabil la mostenirea parintilor lui, se mai intampla altceva atunci cand faci asta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista asa ceva. Daca fiul nu vrea sa mosteneasca ceva de la parinti atunci va da o declaratie de renuntare la mostenire, la un notar public, atunci cand se va deschide procedura succesorala dupa fiecare parinte.

| sofiaaaa001 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca sa zicem ca acel fiu, adult fiind, nu vrea sa isi mai recunoasca in mod legal parintii, ar putea sa faca ceva in legatura cu asta? adica exista vreo procedura pentru asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Singura cale legala este ca parintii sa fie decazuti din drepturile parintesti, dar aceasta se poate face doar printr-un proces civil si numai pentru fapte grave ale parintilor impotriva copilului minor.

| Catrice a răspuns:

Renunță la partea lui de moștenire, mare lucru.

| sofiaaaa001 explică (pentru Catrice):

Ah, atat? credeam ca nu va mai fi recunoscut legal ca fiu al acelei familii sau ceva de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un act pe care poti sa il faci la notar dar numai atunci cand se pune problema de mostenire adica dupa ce moare ultimul parinte