| Alexandra_4047 a întrebat:

Cum poate o mama sa-si dezmosteneasca fiul de la un teren?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dezmostenirea se poate face prin testament, conform art. 1074-1076 din Codul civil 2009, republicat in 2011. Trebuie sa existe motive serioase si intemeiate pentru dezmostenire, dintre cele prevazute pentru nedemnitate succesoarala (art.958-959 Cod civil). Daca nu exista asemenea motive atunci testamentul poate fi desfiintat. Numai bine!

| foxi a răspuns:

Cel mai usor si sigur e vanzare!

| blackrain a răspuns:

Pur si simplu specifica acest lucru in testament. daca terenul nu este atribuit nimanui prin testament, acel teren va trece in subordinea celei mai apropiate rude (in acest caz, cel mai probail fiul)