| Maria_Stanila_1998 a întrebat:

Am avut accident cu mașina, nu am oprit la stop, nu au fost victime, nu a depus nimeni plângere. Permisul mi-a fost reținut pana se judecă Cazul. Pana atunci pot sa imi iau dovada in fiecare luna. Eu trebuie sa plec in afara si am inteles de la cineva ca pot face o declarație ca nu conduc pe teritoriul Romaniei si imi pot lua permisul inapoi. Este adevarat? Dacă nu, ce am de facut?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este partial adevarat, respectiv doar pentru cetatenii romani a caror permis de conducere a fost eliberat de un alt stat.
Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 220. (1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului politiei rutiere pe raza careia a fost constatata fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare înainte de data parasirii teritoriului României.
  (2) În situaţia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române comunică sancţiunea aplicata autorităţii straine care a eliberat documentul."
Ce poti face este sa te adresezi procurorului care supravegheaza urmarirea penala ca sa urgenteze pronuntarea unei solutii, daca nu s-a intamplat nimic o sa se dispuna scoaterea de sub urmarire penala si atunci poti primi permisul de conducere, conform aceluiasi Regulament, citez:
"(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către seful serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta, la cererea titularului, în baza rezolutiei sau, după caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala ori încetarea urmaririi penale, în baza hotărârii judecătorești rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat ori ca urmare a încetării masurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare."