| SerendipitySerene a întrebat:

Am avut venituri în România pana la începutul lui mai 2023, iar de atunci lucrez cu contract legal în alta tara UE, cu toate obligațiile platite și nu am alte venituri din România.
Vin câteva zile acasă și as vrea sa-mi fac în tara câteva analize de rutina. Încă nu m-am familiarizat cu sistemul de sănătate din tara UE în care lucrez.

În ce măsură încă pot beneficia de servicii medicale de controale de rutina acasă? (ex: sa merg la dr de familie sa-mi prescrie niște analize, eventual sa fac analizele sau vreo Ecografie în Romania)?

Mulțumesc.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le plătești dacă nu ești asigurat in Ro.