| Alky39 a întrebat:

Am făcut asigurare pe un an la Euroins, îmi expira în martie 2024, am înțeles ca expira prematur la data de 8 decembrie 2023 din cauza insolventei, cum trebuie sa procedez? Trebuie sa fac cerere la fondul de garantare sau cum se face? Teoretic am plătit 12 luni ca să beneficieze de asigurare doar 9, nu? Mulțumesc în avans

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cerere trebuie făcută înainte de 8 decembrie direct la fga.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie sa faci o cere la fdg, dar cel mai târziu până în 8 decembrie, altfel nu mai primești nimic.

| Alky39 explică (pentru suntserios):

Întâi se face asigurarea noua iar apoi sesizarea? Fac sesizare la FGA direct sau trebuie întâi la euroins?

| suntserios a răspuns (pentru Alky39):

Pai trebuie sa îți faci asigurare cum ai să mergi altfel?

Din ce știu eu direct la fga.

| Alky39 explică (pentru suntserios):

Din ce știam eu, asigurarea mai e valabila pana în data de 8 decembrie, după care trebuie făcută alta, eu pot face cerere la fga în avans? Direct la ei sau trebuie înainte la euroins?

| Alky39 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc frumos de răspunsuri, mai o întrebare și va voi da funda, cum anume calculez valoarea rămasă a poliței? Împart procentual lunile ramase din cele 12 la suma de bani? Gen 25% din 1400 de lei pentru 3 luni?

| suntserios a răspuns (pentru Alky39):

Asta nu știi exact, dar bănuiesc că da. Se împarte la 12.

| suntserios a răspuns (pentru Alky39):

Cerere trebuie făcută înainte de 8 decembrie direct la fga.

| ClaRa91 a răspuns:

Si cat ai platit puisor? Eu am platit la Allianz 1900 lei/an.