| anonim_4396 a întrebat:

Am luat o amenda ca nu purtam casca la scuter cand aveam 16 ani jumate si pe amenda scria 35lei pe loc sau 70lei in doua zile si nu am platit-o atunci ca nu am avut timp iar dupa am tot dat-o de pe o zi pe alta acum am 17 ani si o luna ce se va intampla cu ea? Imi va face probleme vreo data vand o sa trebuiasca sa platesc impozite si alte alea? Va ramane tot 70 lei sau va fi mai >mare

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda va fi trimisa la organul local de impozite si taxe si iti va cere sa o platesti cand o sa ai nevoie de vreo hartie de la ei sau cand vei merge sa platesti impozitul pe scuter. Amenda nu creste, ramane tot la suma de 70 lei.

| GabrielSGI a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am buletinul de Bucuresti si amenda am luat-o in Constanta.Pe spatele buletimului am viza de flotant.pot sa platesc amenda din Constanta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GabrielSGI):

Da, o poti plati la CEC si trebuie sa trimiti chitanta la organul care te-a amendat.

| GabrielSGI a răspuns (pentru Ioandelasal):

NU mai am amenda, am pierdut-o iar pe amenda din cate imi aduc eu aminte nu era scris numele lui garcea stiu ca o amenda pica dupa 5ani.Ce pot face daca nu mai am amenda si eu nu mai stau in Bucuresti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GabrielSGI):

Amenda neplatita se trimite la serviciul de impozite si taxe de la domiciliul tau si o poti plati acolo. De altfel acest serviciu trebuie sa o puna in executare silita si o sa primesti o instiintare de plata la domiciliu, daca n-ai primit pana acum.

| onasis1961 a răspuns:

Amenda o găseşti la financiarul unde ai adresa pe cartea de indentitate. Când o să plătească părinţi impozitul pe clădire şi auto, va găsi şi acea amendă!