| andrei2097 a întrebat:

Daca sunt minor si am luat amenda pentru ca nu purtam casca de protectie pe moped, se intampla ceva daca nu o platesc?

Ps: Nu era scuterul meu si nu il conduceam eu, eram in spate.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se intampla, o sa trimita titlul executoriu acasa la parintii tai. Daca mai este timp (nu au trecut 48 ore) du-te si plateste, platesti numai jumatate din minim. Chiar nu va invatati minte niciodata?

| 0rlando a răspuns:

Ba se întâmplă, amenda va ajunge acasă la părinții tăi și chiar dacă iei tu foaia înainte să o vadă ei, tot va veni amenda în același timp cu impozitul casei și vor afla. Dacă nu este plătită amenda nici măcar atunci, părinții tăi sunt pasibili de închisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nici o legatura ca nu ai condus tu sau nu era al tau.Amenda,o vei primi acasa si va trebui platita.

| catalynx a răspuns:

Mamaaa ai mai luat si amenda ma mir cum de politia mai actioneaza dupa parerea mea tot omul de rand cade ca aia cu relatii pot sa si omoare ca politia nu le face nimic

| Adi132002 a răspuns:

Nu se va intampla nimic daca tu nu conduceai este raspunderea proprietarului (cel care conduce) sa isi asume intreaga raspundere pentru un minor aflat sub tutoria lui.

| ombladon a răspuns (pentru Adi132002):

Ambii primesc amenda, cel care conduce pentru ca a acceptat sa il ia fara casca si el, pentru ce atat de tampit sa se urce fara casca...

| Gabriela100 a răspuns:

Daca nu tu conduceai, nu se intampla nimic daca nu platesti amenda, pentru ca esti minor. Succes si sa ne ti la curent!

| andrei2097 explică:

Mi'a dai si mie amenda si lui

| andrei2097 explică:

Si cel care conducea este minor