| ralucaamariaa440 a întrebat:

Am nevoie de raspunsurile voastre, va rog! Nu ma judecati doar ca nu mai am liniste.
Este vorba despre o fotografie care a ajuns in mediul online acum aproximativ 4 ani si preluata de foarte multe persoane. Ulterior, a fost preluata de cateva persoane care fac live-uri pe tiktok si au aratat poza respectiva pe live. Poza a mai fost distribuita si pe un canal de telegram.
Din cate am inteles a fost facuta o plangere penala pentru acest motiv in care sunt implicata si eu (am aratat poza respectiva intr-un live pentru aproximativ un minut).
Poza nu este foarte clara, nu i se distinge fața.
Momentan nu am fost instiintata sau chemata la declaratii, insa am inteles ca dosarul a fost trimis la parchet.
Am contactat-o pe fata respectiva sa imi cer scuze.
Si a spus ca apreciaza ca mi-am cerut scuze si ca isi va retrage plangerea fata de mine.
Acum nici nu stiu cata incredere sa am in ea pentru că totusi este o persoana de pe internet pe care am vazut-o singura data.
Ce credeti ca se va intampla? Imi pare foarte rau de ceea ce am facut.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ne-ai zis ce fel de poza era! era o poza decenta cu o persoana minora sau era o poza cu o persoana minora dar dezbracata? conteaza mult aceste aspecte!
Nu stiu ce masuri se vor lua pentru ca nu avem noi detaliile necesare, suficiente, insa vei invata o lectie de viata din astawinking
Nu vei face puscarie cu siguranta pentru asta, mai ales ca acea poza nu identifica direct persoana dupa cum afirmi aici "Poza nu este foarte clara" insa fara sa iti dai seama o poza poate contine si elemente care pot identifica o anumita persoana.
Nu te speria insa!

din punctul meu de vedere legea este ambiguă raportata la situatiile reale!, daca astfel de poze sunt interzise a fi distribuite, insa exista retele mari de tip "social media" (si nu numai) unde se pot distribui aceste poze, deci accepta aceste poze si regulile acelor platforme permita asta, atunci AR TREBUI TRASI LA RASPUNDERE IN PRIMUL RAND PROPRIETARII ACELOR SITEURI SI PLATFORME!

ai aflat cu aceasta ocazie ca nu e bine sa dai mai departe anumite informatii si poze!

| ralucaamariaa440 explică (pentru Simpatic):

Nu este deloc clară. Nu i se vede fața, imaginea este putin blurată. Este o femeie ce isi face baie intr-un lighean. Nu este vorba de minori sau foto ce reprezinta act/rap sexual

| Simpatic a răspuns (pentru ralucaamariaa440):

Si totusi acea femeie s-a recunoscut pe ea acolo si a facut plangere...
eu imi mentin parerea ca nu face nimeni puscarie, dar nu eu iau deciziile ci onorata instantawinking
vei scapa cu o sperietura zdravănă din asta te asigur happy
sa fie invatare de minte ca astfel de lucruri nu se fac!
nu iau apararea nimanui dar cate grupuri pe Facebook de exemplu nu incalca flagrant normele GDPR zi de zi prin postarile de imagini si video pe care le urca userii acolo!?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca dosarul este deja in desfasurare, faptul ca tu ai facut o ilegalitate transmitand online material por_rnografic, nu are nici o importanta ca tu ti-ai cerut scuze, fiindca ai facut deja un lucru interzis si ilegal pentru care vei plati conform legii (dosar penal si puscarie), asa cum vor fi toti cei care au distribuit material por_rnografic pe internet.

uite aici:
"Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, miercuri, legea pentru modificarea şi completarea art. 226 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal. Potrivit actului normativ, difuzarea de imagini intime ale unei persoane, fără acordul acesteia, va constitui infracțiune și se va putea pedepsi cu închisoare de până la trei ani. Astfel, România se alătură țărilor care au incriminat revenge por_n, printre care Franța, Germania, Marea Britanie, SUA, Australia și Japonia.
Pedeapsa va fi închisoare de la 6 luni la 3 ani sau amendă."

https://www.hotnews.ro/......ulgata.htm

https://lege5.ro/......odul-penal

| ioana748 a răspuns:

Nu vei face puscarie, maxim amenda, caci esti la prima abatere banuiesc.
Acum, din greseli invata omul.
Frumos ca ti ai cerut scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic din moment ce a vorbit frumos cu tine si a promis ceva cel mai probabil este ca se va tine de cuvant.

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Daca nu i se distinge fata poate fi respins cazul, dar in acelasi timp daca sunt semne distinctive (tatuaje alunite etc) poate ramane,, in picioare" daca tipa e minora se poate ajunge chiar la inchisoare.
Nu mai fa ****turi de genul daca scapi de data asta, cu chestii de genul nu e de glumit, poti distruge vieti intregi cu niste poze, sau sa ramana pers cu traume. Iar legat de tipa ca isi retrage plangerea, 50-50 nu ai de unde fi sigura ca o va face