| uivarosan a întrebat:

Am o intrebare, am primit o pedeapsa cu inchisoare cu suspendare de 2 ani plus 2 ani de incercare, in acesti 4 ani am de platit despagubiri de 120 de milioane de lei vechi, nu am de unde sa platesc acesti bani sau si daca o sa am o sa fie doar o parte din aceastia ce se intampla in acest caz cu mine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, daca nu platesti pana la expirarea termenului de incercare, va trebui sa executi pedeapsa de 2 ani inchisoare. Nu va trebui s-o executi daca dovedesti ca nu poti plati, citez:
"ART.84.Revocarea în cazul neexecutării obligaţiilor civile
Dacă până la expirarea termenului de încercare condamnatul nu a îndeplinit obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, instanţa dispune revocarea suspendării executării pedepsei, afară de cazul când cel condamnat dovedeşte ca nu a avut putinţa de a îndeplini acele obligaţii."

| uivarosan explică (pentru Ioandelasal):

Si cum pot eu sa fac acea dovada ca nu am avut putinta sa platesc suma respectiva si mai ales cand trebuies sa fac aceasta dovada inainte de expirarea acestor 4 ani sau dupa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru uivarosan):

Sa faci dovada ca nu ai salariu deoarece nu lucrezi si ca nu ai bunuri mobile si imobile proprietatea ta, care pot fi vandute.