| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare,
Poate pot raspunde politisti, avocati.
Pe 17 august o ruda in varsta de 12 ani impliniti vrea sa se intoarca din Germania(Koln.Bonn) cu o verisoara care poarta alt nume cu varsta de peste 18 ani. Fata are pasaport personal(individual), parintii bineinteles ca sunt de acord, iar acea ruda este de acord. Mai ii trebuie ceva anume? fetita e in germania cu tatal care lucreaza, el nu poate veni cu ea, nu are timp. Mama e in romania si la aeroportul Baneasa a zis ca nu e nici o problema. Dar sa nu intampine probleme la aeroportul din Bonn.

Va rog. Multumesc, mult

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cand a plecat in strainatate minora a avut o declaratie notariala autentica prin care parintii si-au exprimat acordul sa plece in strainatate si au indicat un insotitor major(daca nu a plecat impreuna cu ambii parinti). In acea declaratie trebuia indicat si insotitorul cu care minora se va intoarce in Romania. Legea 248/2005 privind libera circulatie in strainatate a cetatenilor romani nu prevede un alt document necesar. Totusi, pentru orice eventualitate, ar trebui ca tatal sa se intereseze la Ambasada Romaniei. Numai bine!

| vasiledumitru a răspuns:

Cel mai bine ar fi daca ai trimite un mesaj la ambasada Romaniei din Germania, sau la ambasada Germaniei din Romania, trebuie sa vezi ce prevede legea germana, dar mi se pare si legea romana pentru intrarea in tara noastra a unui minor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal ei va trebui sa i faca procura fetei cu care vine, altfel nu poate pleca din tara