| Mirceadumb a întrebat:

Am o matusa care a muncit cativa ani buni in Spania si acum e in Romania in alt judet. ea e casnica acum, dar daca vrea sa se angajeze trebuie sa vina in constanta (locul de unde a plecat in Spania) pentru a lua cartea de munca. Exista vreo posibilitate prin care poate sa nu mai vina pana aici, iar cartea sa fie trimisa prin mail sau... ceva si sa ajunga la ea? Se poate ca cei de la ITM (sau cine sa ocupa cu astea) sa o trimita in Botosani (locul unde este ea acum)?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.O poti ridica chiar tu daca persoana din Botosani iti va trimite o procura notariala prin care te imputerniceste sa o ridici (fie de la ITM -Constanta, fie de la AJOFM-Constanta)--- in presa se spunea, la un moment dat, ca in arhiva ITM-ului Constanta zac cateva zeci de mii de carnete de munca abandonate.
2. Din 2011, nu se mai folosesc carnetele/cartile de munca ca urmare, matusa ta se poate angaja fara sa aiba nevoie de acesta.Insa, la deschiderea dreptului de pensie, va avea nevoie de aceasta carte de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea de munca se da numai personal.
Acum evidenta se tine altfel, electronic. Se poate angaja. Dar este bine sa-si scoata Cartea de munca pentru a o avea la pensionare. Poate si acum ii va fi necesara pentru vechime.

| bunelutu a răspuns:

Normal ar trebui sa o trimita prin posta
dar depinde de astia de la ITM
sa sune si sa intrebe daca se poate daca nu sa se duca pan la Constanta face si ea o plimbare