| JimMorrison a întrebat:

Am semnat un contract colectiv de munca la o firma in domeniul IT pe perioada nedeterminata, care preciza ca doar in primele trei luni de angajare nu pot demisiona. Tot in contract scria ca daca DORESC sa urmez niste cursuri de perfectionare platite de firma pe o perioada mai mare de 8 saptamani, sunt obligat sa muncesc 3 ani la ei, in caz de demisie sau concediere trebuind sa platesc o suma de cateva mii de euro daune (am inteles ca acest lucru e dat prin lege)!

Dupa prima saptamana de lucru, insa, angajatorul spune ca toti angajatii vor trebui sa urmeze niste cursuri de perfectionare care, surpriza, ar trebui sa tina 8 saptamani. In contractul semnat la angajare scria ca daca DORESC sa urmez cursurile, ci nu sunt obligat.

Ok, inteleg ca vor sa se foloseasca de un tertip legislativ ca sa ma tina in firma foarte mult timp dar partea penala (la propriu) e ce a spus seful dupa:

"Faceti cursurile astea... pe foaie scrie 8 saptamani dar, le comasam la 5 ZILE... s-asa voi sunteti pregatiti deja dar trebuie sa le faceti ca sa fiti siguri ca sunteti pregatiti de lucru.".

Ati auzit? Facerea unor cursuri ce ma pun sa semnez ca am facut 8 saptamani de curs in 5 zile si obligarea mea de a ramane in firma 3 ani de la doar 3 luni obligatorii! E clar ca aici vor sa ajunga!

Ce parerea aveti de acest lucru si ce pot face sa nu trebuiasca sa fac aceste cursuri si sa pot lucra in continuare in firma? Nu pot garanta angajatorului ca voi lucra totusi 12-18 luni sa zicem la el (oricum mai putin decat 36 luni) printr-o declaratie sau o modificare a contractului de munca fara a fi tepuit?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Intai, vezi ce prevede Codul Muncii la art. 196, art. 197 si, cu precadere, art. 198 :
http://legeaz.net/legea-53-2003-codul-muncii/art-196
http://legeaz.net/legea-53-2003-codul-muncii/art-197
http://legeaz.net/legea-53-2003-codul-muncii/art-198

Pentru a nu fi tepuit iti sugerez :
* fie ceri angajatorului intocmirea unui act aditional la contract cu specificarea duratei reale si exacte a cursului ( "de la data de"..."pana la data") si sa modifice clauza referitoare la obligatiile salariatului ulterioare cursului de perfectionare.
* fie refuzi sa participi la acel curs care, din cate am inteles, nu este obligatoriu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca in contract scrie ca aceste cursuri sunt optionale pentru salariat atunci poti refuza sa le faci.

| vangaelis a răspuns:

Fa o seisizare la ITM despre acest fapt.