| anonim_4396 a întrebat:

Am semnat un contract si urmeaza sa merg la niste cursuri de formare profesionala. In contract are clauza ca daca demisionez in doua luni de la terminarea programului de formare trebuie sa il platesc, eu nu mai vreau sa ma angajez la aceeasi firma, daca nu merg la cursuri mai trebuie sa le platesc?
In contract scrie:
" Angajatorul va asigura formarea profesionala a salariatului. Modalitatea de formare profesioala este participarea la " " organizat de catre angajator, la sediul societatii, cursul realizandu-se la initiativa angajatorului.

Participarea la cursurile de formare profesionala presupune scoaterea din activitate intr-un procent de 100% din durata zilnica a timpului de lucru.
Formarea profesionala a salariatului are drept obiectiv principal adaptarea acesteia la cerintele psotului sau ale locului de munca."

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu mergi la cursuri sigur ca nu trebuie sa le platesti.
P.S. Daca n-ai vrut sa mergi de ce ai mai semnat contractul?

| FanulMeu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dupa ce am semnat contractul la 2 zile mi s-a schimbat orarul la facultate si acum nu mai am cum sa si lucrez si sa merg si la facultate, asa ca am de gand sa aleg facultatea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FanulMeu):

Foarte bine, atunci asa motiveaza de ce nu poti sa mergi si aproape sigur ca te vor intelege.

| FanulMeu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu vreau sa risc.
in contract scrie
" Angajatorul va asigura formarea profesionala a salariatului. modalitatea de formare profesioala este participarea la " " organizat de catre angajator, la sediul societatii, cursul realizandu-se la initiativa angajatorului.

Participarea la cursurile de formare profesionala presupune scoaterea din activitate intr-un procent de 100% din durata zilnica a timpului de lucru.
Formarea profesionala a salariatului are drept obiectiv principal adaptarea acesteia la cerintele psotului sau ale locului de munca

| Ivy86 a răspuns (pentru FanulMeu):

Și eu am fost într-o situatie similara și am anunțat înainte sa incep cursul si totul a fost ok.
E important sa vorbești cu ei si sa le explici situația. Nici ei nu vor sa investească într-un angajat care nu vrea/poate munci. Cu siguranță va fi bine. Si oricum din moment ce nu ai participat la nici un curs, nu te pot trage la raspundere legal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FanulMeu):

Se pare ca nu stii ce vrei.
Daca vrei sa lucrezi in continuare acolo si lucrul este conditionat de urmarea cursurilor atunci trebuie sa le urmezi.
Daca munca in continuare nu este conditionata de urmarea cursurilor ori nu mai vrei sa lucrezi acolo atunci nu face cursurile.
Alegerea este a ta!