Întrebare recomandată | BuriedKid a întrebat:

deci.M-a oprit un echipaj de politie, dandu-mi semnalul intr-o intersectie urmata de o curba...am trecut de intersectie si am oprit, dar totusi..era curba, ma intereseaza daca ar fi putut sa imi dea amenda pentru faptul ca am oprit in curba...

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, putea sa-ti dea amenda de la 140 lei la 210 lei si 2 puncte de penalizare.

| akka4 a răspuns:

Imposibil sa primesti amenda. Ei te-au oprit, deci nu au de ce sa iti dea amenda.

| ovidiu8msn a răspuns:

Aici intra multe variabile. Daca prin oprirea ta ai stanjenit circulatia, daca ai oprit in afara drumului sau pe carosabil, daca era linie continua, daca era vizibilitate... Legea spune ca trebuie sa opresti in cel mai apropiat loc astfel incat sa nu stanjenesti circulatia. Teoretic, cred ca te puteau amenda, insa si ei sunt oameni si inteleg daca esti nou prin trafic. Condusul presupune si gandire logica, nu numai legislatie. Iar ceea ce spun: akka4 si wpp sunt doar tampenii.

| akka4 a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Pe bune? Prietene spuneai ceva de gandire si logica? Ei bine, observ ca tie iti lipsesc aceste 2 calitati in timp ce conduci.
Dupa logica ta, inseamna ca la semnalul de oprire al agentului de circulatie, nu, nu trebuie sa oprim ci trebuie sa mergem mai departe pana gasim un refugiu... Prietene, de aici observ nepriceperea ta la volan. Poti avea 40 de ani de soferie in spate ca tot nepriceput esti si lipsit de logica si gandire.

| ovidiu8msn a răspuns (pentru akka4):

Daca inainte de o intersectie aglometara, politistul iti face semn sa opresti, tu o sa opresti fix in mijlocul ei. Doar... politistul ti-a spus. Bravo, esti un sofer adevarat.

| akka4 a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Prietene, esti total in afara subiectului. Daca citeai cu atentie intrebarea care a fost postata de BuriedKid si raspunsurile care s-au dat, cu siguranta nu se ajungea pana aici cu acest subiect.
Dar am sa te intreb asa, ca fapt divers, cati ani de soferie ai? Si daca vrei sa imi spui si mie, de cate ori ai vazut tu politia sa opreasca masini la mai putin de 50-100m inaintea unei intersectii?
Eu personal nu am intalnit nu am patit si nici nu am vazut niciodata, atat in Romania cat si prin alte tari europene in care am condus si in care conduc.

| ovidiu8msn a răspuns (pentru akka4):

Teoretic, politia nu are voie sa opreasca masini care prin oprirea lor ar stanjenii traficul, si totusi in cazul dat, au facut-o. In regulament sunt reglementate astfel de lucruri. Nu prea inteleg partea cu, pana unde s-a ajuns. Unde sa se ajunga? Daca tu crezi ca am deviat de la subiect, este parerea ta. Ultima data eu am oprit la vreo 60 m de locul unde mi-au facut semn, findca riscam sa incurc traficul daca opream mai aproape. Nu a fost absolut nici-o probema.
Am 3-4 ani de soferie. Am fost si eu 2 luni prin Vest. Salut!

| WPP a răspuns:

Nu au de ce sa iti dea amenda pentru ca ei ti-au cerut-o iar tu te-ai conformat! Daca prin absurd te trezesti cu amenda pentru stationare neregulamentara sa ceri in instanta inregistrarea video sau minim 3 planse foto scoase din inregistrare cu un interval de timp de minim 10 secunde intre ele pentru a putea dovedi momentul miscarii si cel al stationarii!

| tgiabberriieul a răspuns:

Si care e intrebarea?

| Limonada a răspuns:

Raspunsul este NU nu poate sa iti dea amenda pentru ca erai obligat sa o faci este exact ca atunci cand auzi sirena de politie in spate si treci pe culoarea rosie pentru ai face loc nu iti vine amenda pentru ca eu trecut pe rosu deci NU iti va veni amenda pentru ca te-ai oprit cand ei tiau ceruto nu baga in seama ce spun alti.