| Alexandra62 a întrebat:

Am trecut strada, dar nu era trecere de pietoni decat la 50 de metri, iar cand am trecut m a prins politia si mi a cerut numele si data nasterii, si m au gasit pe acele telefoane... si mi s a spus ca am sa primesc amenda, dar nu am semnat nimic si niste prieteni mi au spus ca nu o sa mi trimita amenda atata timp cat nu am semnat nimic. Si intrebarea este : o sa primesc acea amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa primesti procesul verbal de contraventie acasa. Nu este adevarat ce ti-au spus prietenii. Totul depinde de politist, daca va vrea ori nu sa faca procesul verbal de contraventie si daca te amendeaza, se poate sa dea doar un avertisment.