| Iacob_Florin_1995 a întrebat:

Am un copil de 14 ani făcuți acum 2 luni și nu are buletin pot sa îl transfer la alta scoala doar cu certificatul de nastere

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa depui cererea de transfer, ca o sa fie transferat sau nu depinde de hotararea CA al scolii unde vrei sa se transfere.

| Iacob_Florin_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Dacă începe scoala mai pot sa îl transfer?

| alessia5158 a răspuns (pentru Iacob_Florin_1995):

Incepe procedura de transfer acum, inainte de deschiderea noului an scolar, prin depunerea cererii de transfer adresata Consiliului de Administratie al scolii la care doresti transferul copilului --- actul normativ care reglementeaza conditiile unui transfer prevede ca transferurile se realizeaza numai in vacante (intersemestriala, de vara) si doar in conditii exceptionale in timpul anului scolar!

p.s. Pentru inceput, este suficient certificatul de nastere al copilului!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iacob_Florin_1995):

Se poate dar numai in anumite situatii exceptionale prevazute de Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| qwertys31 a răspuns:

Du-te la secretariat si intreaba ce acte iti trebuie pentru transferarea unui copil. Ti se va spune acolo ce ai nevoie. Dar eu iti spun de pe acum ca daca ai celalte acte, buletinul nu mai conteaza.