| Ionela5467 a întrebat:

Am următoarea speță: contractual angajatul are 90 zile de proba în care își poate da demisia fără preaviz. După 78 zile, angajatul considera ca nu ii este bine la locul de munca și dorește sa își dea demisia. De precizat faptul ca angajatul a mai lucrat la aceeași societate 30 zile înainte fără contract de munca. Acum, dacă angajatul dorește sa își lase demisia, este obligat sa stea în preaviz adunandu-se și cele 30 zile în care nu avea contract de munca la perioada de proba sau se respecta strict contractul de munca? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-si dea linistit demisia in perioada de proba, fara preaviz, avand in vedere ca perioada de proba incepe de la incheierea contractului individual de munca, inainte de aceasta a lucrat la negru.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce a lucrat fara contract e absolut irelevant.