| Danieldan1 a întrebat:

Am voie să merg pe langa scuter pana pe camp sau pana nu mai sunt pe strada publică? Am 14 ani!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, nimic nu interzice aceasta.
Trebuie sa tii seama ca nu numai strada este drum public, exista destule drumuri care sunt publice, avand in vedere definitia drumului public din Codul rutier, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| Danieldan1 explică (pentru Ioandelasal):

Da pe un drum forestier sau pe camp am voie sa ma plimb?
Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Danieldan1):

Pe drum forstier ai voie, daca nu este drum public. La fel pe camp, teren viran, etc, daca iti da voie proprietarul.

| Danieldan1 explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca merg pe langa scuter pe drum public nu are ce sa imi faca POLIȚIA?
Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Danieldan1):

Ti-am raspuns de prima data ca nu comiti nici o infractiune si nici o contraventie, deci politia nu are ce sa-ti faca. Mai reciteste primul meu raspuns.