| Andrei_Cristian_2000_TcxG a întrebat:

Salut, am 15 ani locuiesc la tara, si am bani suficienti pentru a cumpara o Dacie. vreau sa merg imi cumpar una pentru a merge pe camp, dar stau la sosea, iar distanta de la casa mea pana la camp, este de 100m..si ma gandesc. daca ma opreste politia.voi avea probleme cand voi da de permis? dar daca ma opreste pe camp? ce riscuri sunt? si la fel si cu scuterul, daca imi iau un scuter? ce riscuri sunt(daca merg cu el pe camp) dati-mi un sfat..Scuter, sau Dacie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde la ce spui tu camp.
Daca campul ala e in proprietatea unei primarii, ar putea fi considerat domeniu public, si te trezesti cu dosar penal. Nu cred ca daca te vede un politist la varsta ta cu masina, zice "e pe camp, n-am ce-i face". Si incredintarea unui autoturism catre o persoana care nu poseda permis de conducere, este infractiune. Poate scapi tu cu o simpla amenda, fara dosar penal, dar tot te opreste politistul, si face dosar celui care ti-a dat masina.
Daca vei fi prins in acei 100m de sosea (sau vei fi reclamat si exista si martori), risti sa ai probleme la 18 ani, sa ai de asteptat pana la 23, ca sa-ti poti scoate cazierul pentru permis.
La scuter nu stiu exact cum sta treaba, dar tot dosar penal ti se face.
Daca esti prins pe drumurile publice, pe langa problema ca nu ai permis, in dosar vei fi pedepsit si daca masina sau scuterul nu mai aveau acte valabile. Ajungi la cateva zeci de milioane cu o astfel de joaca.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe camp faci ce vrei tu dar pe drumul public daca te prinde permisul va fi ultima ta problema. Ti se va face un dosar penal si tie si proprietarului masinii

| OldSoul a răspuns:

In camp, faci ce vrei, dar daca te-au prins pe un drum public, castigi o vacanta in inchisoare si tu si acela care ti-a dat masina.Art. 78. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana fara permis de conducere se pedepseste cu nchisoare de la 1 la 5 ani.(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori acesta i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata, se pedepseste cu nchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care ncredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla n una dintre situatiile prevazute la alin. (1) si (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta uno

| Argelean a răspuns:

Salut! Daca iti iei Dacie riscul de a te prinde pe drum public (sosea) poate sa coste o amenda destul de mare sau in cel mai rau caz intri la inchisoare. Daca mergi pe camp nu are nimeni treaba cu tine si nu are de ce sa te opreasca. Daca iti iei scuter depinde ce scuter la unele trebuie sa le faci actele ca la o masina.Parerea mea ar fi ca sa nu te risti ca nu se stie.Bafta,funda?