| Shoosh a întrebat:

Ancheta socială este obligatorie în cazul
în care nimeni din familia studentului, incluzându-l și pe acesta, nu realizează venituri sau cel puțin
un părinte al studentului lucrează sau domiciliază în străinătate;
Se aplica si in cazul familiei monoparentale (duvort) daca celalalt parinte lucreaza in strainatate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu este obligatorie ancheta sociala dar in caz de suspiciuni rectorul poate solicita aceasta ancheta, conform art.12, alin.(3) din Criteriile generale de acordare a burselor și a altor forme de sprijin financiar de la bugetul de stat pentru studenții și cursanții, din învățământul superior de stat, învățământ cu frecvență, aprobate prin Ordinul ME nr. 6463/2023, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(3) În situaţia în care personalul instituţiei de învăţământ are suspiciuni privind îndeplinirea condiţiilor de acordare a bursei sociale, rectorul sesizează situaţia autorităţilor publice locale, în vederea efectuării unei anchete sociale. Personalul instituţiei de învăţământ nu efectuează anchete sociale în vederea acordării burselor sociale."
2.Nici in cazul familiei monoparentale nu este obligatorie, de altfel se iau in considerare numai veniturile membrilor familiei care locuiesc impreuna.

| Shoosh explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Doar voiam sa ma asigur ca nu este obligatorie... m-a indus in eroare "un părinte al studentului lucrează sau domiciliază în străinătate" deoarece celalat parinte lucreaza in strainatate dar ei sunt divortati.

1 răspuns: