| Blue Eyes a întrebat:

As putea sa incep sa fac scoala de sofer de la 17 ani?

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Şcoala de şoferi o poţi face înainte să împlineşti 18 ani, dar eu zic că nu are rost să te complici. Sunt destule acte pe care va trebui să le ai în dosar, şi s-ar putea să trebuiască să duci ceva politici de lămurire când o să umblii pe la trezorerii şi pe la mama melcului mai ştie câte instituţii ca să faci rost de ele, având în vedere că încă n-ai 18 ani, deci există riscul ca treaba să fie ceva mai complicată.
Aşadar să zicem că se poate să începi şcoala de şoferi cam cu o lună înainte să faci 18 ani. Între timp te poţi apuca să-nveţi legislaţia rutieră, pe care va cam trebui să o visezi dacă vrei să iei sala din prima. (din a 2-a sau a 3-a încercare toţi proştii o iau, chiar dacă nu ştiu pic de legislaţie). Bine, regulile de circulaţie le poţi învăţa şi de la 12 ani dacă vrei, nu o să-ţi impună nimeni restricţii, aşadar doacamdată fă ce poţi : toceşte cartea aia şi fă chestionare pe drpciv.ro (asta era parcă site-ul oficial).
Matematic lucrurile ar sta cam aşa: Şcoala de şoferi durează cam o lună, o lună jumate, te poţi apuca de ea în aşa fel încât să o termini după câteva zile după ce ai împlinit deja 18 ani, aşa vei putea avea dosarul complet, cu toate actele în regulă, şi te vei putea duce să dai sala. Dupaia o să te programeze să dai traseu, la câteva zile după ce ai dat sala. Iei şi traseu, şi imediat în ziua următoare te poţi duce după dovadă înlocuitoare, deci nu trebuie să aştepţi cu morcovu-n fund până-ţi vine permisu, şi vei putea dupa aia să conduci nestingherit.
În concluzie vei putea să conduci cu acte-n regulă cel mai devreme pe la 18 ani şi 2-5 zile, asta în cel mai ultra-mega-super-fericit caz, dacă vei avea norocul lu peşte prăjit şi te va programa să dai traseul în aceeaşi zi cu sala, şanse destul de mici, dar există şi posibilitatea asta. În caz contrar, mai adăugăm câteva zile.
Baftă! happy

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Numai in scoli care pregatesc si soferi (atentie, nu scoli de soferi, ci licee auto, scoli profesionale, etc) sau in unitati militare specializate, scoala se poate face incepand cu 16 ani, copilu' da si examen dar abia la 18 ani se duce la politie si-si ia permisul.

Asa spunea cineva pe un forum. Totusi nu stiu daca mai e de actualitate in legislatie chestia asta. Am impresia ca acum trebuie neaparat sa ai 18 ani. Era eventual ideea de 18 ani fara 2 luni. Acum nici asta nu cred ca mai este valabila.

| AdiSR a răspuns:

17 ani şi 9 luni

| Xonia a răspuns:

Da, poti incepe sa faci pe masina(cu instructor) cu trei luni inainte sa faci 18 ani, iar dupa ce faci 18 ani poti da examenul

| izvordemunte a răspuns:

Da, dar examenul se da dupa ce ai implinit 18 ani.

| rvr a răspuns:

Nu doar la 18 ani din cate stiu dar in spania si in celelate tari ai voie sa iti dai permisul de la 16 ani si pana iei permisul ai voie cu un adult in masina big grin fundita? happy pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut am si eu o nelamurire dovada de studii la ce se refera la dosar?
si cate clase iti trebuie sa ai sa poti da de permis? din pacate am doar 8 clase pentru ca a intervenit o problema si a trebuit sa plec din tara si nu am mai continuat studiile.multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa ai 10 clase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 22 de ani si vreau sa incep scola ce ar trebui sa fac si de unde ar trebui sa incep

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Poti sa fi sofer daca nu ai masina

| candydream a răspuns:

Da poti dar nu primesti permisul decat la 18.Este o idee buna pentru ca la 18 ani esti ocupat si cu scoala, bacul si mai multe.

| iulia276 a răspuns:

Da poti sa faci scoala, numai ca nu ai voie sa dai examenele pana nu devii major/a. pupic:*:*

| fiore a răspuns:

Da se poate.