| Goooogle a întrebat:

As vrea si eu sa stiu,in ce conditii se canta imnul national pentru o persoana,ce inseamna lucrul acesta, ca i se canta imnul. Daca se poate sa puneti si site-ul unde ati gasit asta sau cartea din care ati citit.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.75/1994, privind arborarea drapelului Romaniei, intonarea imnului national si folosirea sigiliilor cu stema Romaniei de catre autoritatile si institutiile publice, citez:
ART.10.Imnul naţional al României se intoneaza:
a) la festivitatile şi ceremoniile oficiale naţionale, precum şi la ceremoniile oficiale cu caracter internaţional;
b) la deschiderea şi închiderea emisiunilor statiilor "Radio România" şi "Televiziunea Romana", în interpretare vocala;
c) cu prilejul vizitelor întreprinse în România de şefi de stat şi de guvern;
d) în cadrul ceremoniilor militate, conform regulamentelor militare;
e) pe stadioane şi alte baze sportive, cu ocazia desfăşurării competiţiilor sportive oficiale internaţionale în care este reprezentată România;
f) la deschiderea fiecărei sesiuni a Camerelor Parlamentului;
g) la începutul programului zilnic în şcolile primare şi gimnaziale.
ART.11.Imnul naţional al României poate fi intonat şi la alte manifestări organizate în unităţi de învăţămînt sau alte instituţii de cultura."