| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi conduceam in afara orașului, când pe o panta era unu cu Honda Civic noua, ma bag sa îl depășesc, nu am dat la maxim de pedala, maxim 90 la ora aveam, (era linie discontinua) Cel cu Honda a dat blana rau, sa nu îl depășesc, pana la urma, am pus și eu pedala la fund și l-am depășit, problema e ca, când m-am bagat înapoi pe banda începuse linia continua cam de 2-3 m, iar din fata venea o mașina de poliție, sigur a văzut, poate sa îmi fie carnetul suspendat pentru așa ceva? Nu am văzut sa vina după mine dar ma gândesc ca poate veni și prin posta Înștiințare de genu

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca te-au observat sau nu ca erai pe linie continua. Si daca te-au observat, daca spui ca ai fost doar cativa metri, pot sa nu ia in considerare aceasta.
Daca te-au observat si vor sa ia o masura vei fi citat sa te prezinti la politia rutiera pentru a spune cine a condus si abia apoi se va lua masura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu te au oprit nu mai vine nimic prin posta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este cazul. Dacă s-a întâmplat pe câțiva metr și nu te-au oprit, ei nu au o înregistrare video cu ce s-a întâmplat, ei nu au o bază legală să te acuze.

| johnnny123 a răspuns:

Tocmai ai descris rețeta perfectă pentru un accident. doi "șoferi" care se încordează într-o depășire.

Pe viitor, dacă vezi că cineva nu vrea să te lase să-l depășești, fii tu persoana mai rațională și lasă-l să se ducă, nu mai pune "pedala la fund" să arăți că ai cu 20 de cai în plus.