| FrateleDumy a întrebat:

Salutare tuturor! Am facut o prostie care imi tot da batai de cap astăzi. Veneam liniștit acasă, conduceam pe un drum national, limita 50km/h in localitate fiind. In bord aveam undeva la 80km/h. Nimeni in fata, nimeni in spate. Dupa cativa kilometri buni, in fata mea, la vreo 150 m, imi iese in față o mașină de pe un drum secundar. Sa franez si sa reduc viteza si sa stau in spatele lui pana ar fi prins putina viteza as fi avut timp, insa am preferat sa depășesc, era linie discontinua, din față nu se vedea nimic. Am mai accelerat puțin, semnalizez si ma bag in depășire, moment in care dintr-o curba usoara apare un echipaj de politie, mai exact un Polo cu radar. In momentul asta, din cat am apucat sa vad, aveam undeva la 85 km/h si imediat incetinesc cam pana la 70, deja eram revenit pe banda mea.
Acum intrebarea mea este dacă se poate sa-mi trimita amenda acasa prin posta sau dacă m-ar fi oprit daca era cazul de amenda? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îți dă nimic, dar acasă se poate trimite o amendă în decurs de 2 luni de la săvârșirea faptei. Condu prudent!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu stau in RO dar am auzit in multe cazuri ca amenzile se trimit prin posta in tara, poate s-a mai schimbat legea la noi cine stie. Acum baga un raspuns si mie, daca te uiti in Youtube multi au masini tunate cum au americanii body kit jante suspensii si evacuari, unii ilegale altele in limita bunului simt mai scumpe de calitate etc. Cum naiba reusesc aia sa mearga relax mai acorda spaga pe la rar sa le bage la mentiuni sau se risca asa ilegal cu ele?

| FrateleDumy explică (pentru mgtow):

Din cate mai cunosc si eu si de la prieteni care au astfel de masini modificate, majoritatea merg la risc cu ele. Acum la înmatriculare se mai dau si șpăgi si stiu 2 cazuri concrete, nu-mi dau cu părerea.happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ar fi vrut ceva, te oprea pe loc. Așa că stai liniștit.

| DaniTDCI a răspuns:

Da, s-ar putea sa iti vina prin posta amenda.

| badpanda a răspuns:

Nu aveau radarul pornit.
Nu trimit amenzile acasa. Jasmina este de pe alta planeta.

| Eisenheim a răspuns:

Probabil mergeau la cafea băieții, cu radarul oprit, in general când faci faze de genul asta imediat sar pe tine, ști tu, orice ban la buget e ca polenul pentru albine happy

| FrateleDumy explică (pentru Eisenheim):

Să speram! Mulțumesc multwinking

| FrateleDumy explică:

Carnetul se suspenda doar daca depășești limita legala cu peste 50km/h, puncte da, se dau impreuna cu amenda. Intrebarea era dacă o pot trimite prin posta sau daca m-ar fi oprit pe loc dacă era cazul.
Gestul mi-l asum, a fost vina mea ca am depasit limita si ni contest asta, nu sunt adeptul vitezei si nici nu-mi place sa merg cu viteză.

| Violleta2022 a răspuns (pentru FrateleDumy):

Bineinteles ca trimit prin posta amenda!