| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi mi-a fost reținut permisul pentru 60 de zile pentru neacordare de prioritate în sensul giratoriu autospecialei de politie. Greșeala mea a fost alta. Eu am intrat în sens iar mașina de politie nici măcar nu intrase iar când a intrat recunosc ca am facut o greșeală și nu am ținut banda în sens dar nu este cum au scris ei ca se aflau în sens și nu le-am acordat prioritate. Eu deja eram în sens iar eu veneau din alta direcție și au intrat după mine. Ma gândesc ca ar fi trebuit sa scrie ca nu am ținut banda în sens iar ei au scris ca nu le-am dat prioritate când am intrat în sens iar ei se aflau deja. Greșeala mi-o recunosc dar ei au scris altceva pe procesul verbal. Eram cu cineva în mașină și a vorbit cu unul din ei și a spus ca nu știe ce sa scrie și probabil au bagat asta cu neacordate de prioritate și a durat destul de mult. Au scris bine neacordare de prioritate pentru faptul ca nu am ținut banda în sens?
Menționez din nou ca eu deja eram în sens și ei au intrat după mine. Menționez și ca nu am intrat foarte mult pe banda cealaltă iar acel sens nu are marcaje între benzi ca să apreciez mărimea unei benzi. Este normal sa scrie neacordare de prioritate într-o asemenea situație?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia este asa cum ai descris-o, nu ai jenat pe nimeni si poti dovedi ceva atunci ar fi bine sa faci plangere contraventionala la judecatorie, in maximum 15 zile incepand de astazi.
Cel cu care ai fost in masina ar putea fi martor.

| mgtow a răspuns:

Politistii erau tineri sau aproape de pensie? Aia tineri mai fac figuri cateodata sa dea impresie buna la sectie, in schimb aia cu rugina de le scartaie articulatiile o fac din ura - invidie sa mai dea cate o amenda... tot ce poti face e sa mergi cu martorul la sectie si sa depui contestatie. O camera de bord la masina nu strica sa arati probe in direct filmate. Tin sa precizez ca politistii au fost incompetenti, atat timp cat nu ai deranjat alta masina sa intrii in ea sau sa ii tai calea fiind singur in sensu giratoriu - dupa aia au venit dupa tine e rusinoasa treaba.

| Cristian226 a răspuns (pentru mgtow):

Erau tineri. Am fost oprit de agenți obișnuiți și după i-au chemat pe cei de la rutiera sa facă ei procesul verbal. Era un sens destul de aglomerat dar eu am intrat legal deoarece era liber și nu venea nimic din partea stânga. Eram aproape de mijlocul sensului și dintr-o prostie nu am ținut banda cum trebuie dar menționez ca nu era vreo mașina pe cealaltă banda pe care puteam sa o lovesc. Ei eram acolo dar mai în spate și au venit din stânga abia după ce am intrat eu în sens iar eu au spus ca erau deja în sens și nu le-am dat prioritate. Mi-au dat un claxon și mi-au spus sa trag pe dreapta. Am făcut o greșeală recunosc dar nu este cum au spus ei ca nu le-am dat prioritate și ca ei deja erau în sens când am intrat eu. Nu am avut mențiuni asa ca nu prea am ce sa fac ca să contest și nici nu stau acum de umblat pe la judecătorie.