| GabrielusRacing a întrebat:

Am o intrebare ce ma nelamureste de ceva vreme: cand ies cu masina de pe o strada cu o banda pe sens si intru pe una cu doua benzi pe sens(nu sunt marcaje), pe care banda trebuie sa intru pe prima sau pe a doua?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca faci dreapta intri pe prima banda, daca faci stanga pe a doua banda

| GabrielusRacing explică (pentru suntserios):

Cand fac stanga ma interesa, ca am vazut tot felul de obiceiuri in trafic, unii sustin ca si cand faci stanga trebuie sa iesi pe prima banda, desi ii un pic ciudat...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand faci stanga te bagi pe ultima banda din stanga, cand faci dreapta pe banda 1.
Multe accidente se intampla din cauza adormitilor care fac stanga si intra pe banda 1.
P.S.: Daca e drum cu 2 benzi cel de pe care vii, si ambele benzi pot vira la stanga (adica au marcaj sau obligatoriu la stanga), pastrezi banda de pe care vii, numarand de la stanga la dreapta in cazul in care faci stanga, si de la dreapta la stanga daca faci dreapta).