| Mariusb2kb a întrebat:

Ati putea sa imi spuneti mai multe despre perchezitia corporala? Si nu vreau link-uri cu articole vreau pe intelesul tuturor!

3 răspunsuri:
| Chirita_Raul_1996 a răspuns:

Salut. depinde de ce ai facut. de exemplu pentru posesie de droguri (daca stiu sigur ca ai asupra ta si nu recunosti) esti pus ca si la puscarie. cu alte cuvinte eu dreptul de a te controla si in partea dorsala. ai grija ce vrei sa facibig grin.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Chirita_Raul_1996):

Daca exista dovezi ca faci trafic cu droguri se obtine mandat si iti vin cu colindul noaptea sau dimineata cand sunt ei siguri ca te prind cu ceva.
Este ilegal sa te perchezitioneze pentru chestii de genul asta pentru ca asa vor ei.N-au voie sa iti spuna "ai droguri, te perchezitionam" ca asa vor ei.
Cred ca el se referea la controlul ala care ti-l face curcanu' pe strada de obicei daca te-a prins noaptea tarziu.Are voie, mai ales daca ai cu tine traiste mari si arati dubios. Daca se gasesc asupra ta substante care arata suspect sau care sunt toxice/"materiale prime" pentru droguri/explozibili sau circuite electrice dubioase atunci poti sa te astepti la o plimbare mai lunga decat cea initiala.
Eu nu stiam asta si voiam sa cumpar o cantitate mare de "Safety Matches". Spun asta aici deoarece se incadreaza si aici.Chestia aia de pe cutiile de "Safety matches" contine fosfor rosu care este folosit la fabricarea metafetaminei. Puteti sa aveti surprize neplacute daca achizitionati multe cuti de chibrituri d-asta, indiferent de ce scop aveti voi.Surprizele apar, bineinteles, daca sunteti prinsi cu multe cuti la voi pe strada sau anunta cineva politia ca i se pare dubios.
Si controlul "naked" se face doar de persoane de acelasi sex cu cel/cea care este perchezitionat(a).

| AdrI4NNN a răspuns:

Poi perchezitie corporala, are voie sa te caute oriunde daca esti acuzat de ceva daca doresti poti cere dovada ca are permis pentru asa ceva iar daca nu nu il lesi si ai plecat