| ciprian0207 a întrebat:

Azi in inconstienta de cauza am incercat sa fur din Zara niste imbracaminte, un prejudiciu de vreo 320 lei.
Am fost prins, tinut vreo ora si ceva pana a ajuns politia si mi-a scris o declaratie ca am recunoscut si platit prejudiciul!
BONUL de casa a facut o copie ce l-a atasat politia la declaratie iar unul a ramas la magazin eu plecand cu ca am achitat!
Intrebarea este la ce trebuie sa ma astept sa imi ajunga acasa?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca firma a facut plangere penala probabil vei fi cercetat pentru furt si vei fi chemat la politie sau procuror.
Daca esti infractor primar (n-ai mai fost condamnat penal) atunci cred ca o sa se renunte la urmarirea penala, avand in vedere ca prejudiciul este mic si chiar a fost recuperat imediat, asa ca nu o sa ajungi sa fii judecat si deci nici condamnat penal.
Doar daca esti recidivist (ai mai fost condamnat penal) s-ar putea sa fii condamnat, cel mai probabil cu amenda penala sau cu suspendarea executarii pedepsei.
Daca firma n-a facut plangere penala nu vei mai fi urmarit penal.

| ciprian0207 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns ...Nu sunt decat la prima abatere de genul asta! Am achitat prejudiciul numai ca am semnat o declaratie si este foarte posibil sa mai fiu chemat!

| ciprian0207 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns ...Nu sunt decat la prima abatere de genul asta! Am achitat prejudiciul numai ca am semnat o declaratie si este foarte posibil sa mai fiu chemat!

| Ioandelasal a răspuns (pentru ciprian0207):

Ti-am raspuns si la mesajul privat, probabil va inceta urmarirea penala. Chiar daca nu inceteaza poti fi sanctionat maximum cu o amenda penala.

| Catrice a răspuns:

Dosar penal pentru furt, pușcărie alea aleahee hee

| SilentRain a răspuns:

Pai daca ai achitat prejudiciul iar totul sa încheiat pe loc acolo, nu cred că îți mai vine ceva in afara de un avertisment /amenda

| ciprian0207 explică (pentru SilentRain):

Mersi de incurajare

| ciprian0207 explică (pentru ciprian0207):

Nici saptamanaasta nu am primit nimic de la POLITIE?
Ce so fii intamplat?

| haileewatson a răspuns:

Cum sa furi ceva dintr-un magazin in "inconstienta de cauza"? laughing)))) Esti prins cu mata-n sac si acum vrei sa pari inocent. laughing

| ciprian0207 explică:

Nu stiu la ce sa ma astept acum dupa ce am achitat si semnat o declaratie

| InYourPants a răspuns (pentru ciprian0207):

Sa te astepti sa te trimita in judecata

| ciprian0207 explică (pentru InYourPants):

Ok pentru 320 lei?

| InYourPants a răspuns (pentru ciprian0207):

Daca vor da
Pentru 320 puteai sa mergi la munca

| ciprian0207 explică (pentru InYourPants):

Ok am pensie sunt pensionar pe caz de boala!
Nu vine nimeni cu un raspuns concret?

| 435853680 a răspuns:

Bună.
Ne poți spune care a fost finalitatea în cazul tău te rog?