| Alin201alex a întrebat:

Am facut o prostie si am nevoie de ajutor.
Ieri, am mers in kaufland si dupa ce am luat tot ce imi trebuia mi-a trecut prin cap ca as avea nevoie de niste casti si din cauza prostiei mele am ales sa le sustrag ilegal.
Chiar daca imi era rusine din cauza adrenalinei am facut-o.
Castile costau 34 de lei sau 35 de lei si aveam bani sa le cumpar dar nu stiu ce am avut in creieras.
Am platit produsele de pe banda. Si la iesire m-au asteptat doi domni de la paza, m-au luat in camera la ei.
M-au intrebat daca am obiecte pe care le-am luat fara sa le platesc si am zis da, si am discutat cu ei si au zis ca ar trebui sa cheme politia dar nu vede de ce am facut asa ceva cand am avut bani sa platesc tot ce am cumparat si am ales sa risc pentru niste casti.
Si unul dintre baieti m-a luat la casa de marcat si in prezenta lui am platit castile dupa mi-au dat celelalte produse si mi-au dat drumul doar ca eu nu am luat bonul fiscal.
Nu a chemat politia si nu mi-au cerut datele, acum este posibil sa anunte politia?
Daca anunta politia si eu am platit prejudiciul si nu am bonul fiscal sa pot demonstra plata ce imi poate face? (Ar fi prima abatere)
Sau daca nu au anuntat politia in prezenta mea si o anunta in lipsa mea, dupa ce mi-au dat drumul nu are ce sa faca?
Si chiar daca nu am bonul ar trebui sa se vada pe camera.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa nu mai faci asta! Oamenii te-au iertat. Nu ai bonul dar totul este filmat. Nu ti-au cerut nici datele. Asa ca stai linistit! totul s-a terminat dar nu-i frumos. Un gest urat si sper sa-ti fie de invatatura de minte!

| FaraNume1245 a răspuns:

Oamenii au fost de treabă cu tine și au ales să "închidă ochii" la ce au făcut, pe scurt. Dacă voiau să cheme poliția, o chemau atunci. A doua oară poate n-o să mai ai același noroc.

| N0H4CK a răspuns:

Din cate stiu eu, atunci cand te prind furand ceva, iti cer sa platesti o suma echivalenta cu produsul respectiv furat. Asta ca sa scapi prin cel mai usor mod. Nu ti-a mai dat bonul, probabil sa nu beneficiezi de niciun avantaj in caz ca intervenea politia. Cred straight face